Τώρα είναι Πέμ Αύγ 21, 2014 6:19 am

Tally Weijl

Re: Tally Weijl

Δημοσίευσηαπό kastano » Παρ Απρ 22, 2011 5:25 pm

tarja έγραψε:μιλαω για τετοιου ειδους ρουα καστανο.
για μενα κανουν μπαμ αυτα τα ρουχα οταν βλεπω κοπελες.
αφου ολα αυτα τα μαγαζια τα ιδια πουλανε.
τελοσπαντων. ο καθενας εχει την γνωμη του και το προσωπικο του στυλ.
για μενα αυτα δεν ειναι ρουχα απο αποψη ποιοτητας, σχεδιων και τιμης.

καλά προφανώς κ ο καθένας έχει το στυλ ντυσίματός του.. κ εγώ αποφεύγω να φοράω ρούχα απο τέτοια μαγαζιά, ψώνιζα αναγκαστικά όταν δούλευα εκεί γιατί έπρεπε να φοράμε ρούχα του μαγαζιού (κ της συγκεκριμένης σεζόν) ως προώθηση.. απλά εφόσον λες ότι δεν ψωνίζεις απο εκεί η γνώμη μου είναι ότι δεν μπορείς να κρίνεις 100%.. να πω δηλαδή ότι αγόρασες 10 παντελόνια κ απο αυτα, τα 9 σου βγήκαν μάπα οκ.. αλλα να μην έχεις αγοράσει κ να είσαι τόσο κατά, είναι λίγο μαλακία...οκ, δε σου αρέσουν, δικαίωμά σου φυσικά, αλλά μην κρινεις αυτές που τα φοράνε..

επίσης να πω κ κάτι άλλο.. σε όλες τις εταιρίες, ακριβές-φθηνές (κ το λέω γιατί έχω δουλέψει κ σε ακριβές εταιρίες) έχουν τα ελαττωματικά τους ρούχα που θα επιστραφούν κτλ κτλ κτλ.. απλά στις ακριβές επειδή δεν γίνεται μεγάλη παραγγελία (σε αντίθεση με εταιρίες τύπου ζαρα που κάνουν υπερτεράστιες παραγγελίες) οι υπεύθυνοι μπορούν να τσεκάρουν ποιο κομμάτι εχει ελλάττωμα κ να το στείλουν πίσω για να αντικατασταθεί! στα ζάρα πχ είναι δύσκολο να γίνει αυτό γιατί κάθε βδομάδα έχουν παραλαβές 500 κούτες.. καταλαβαίνεις τη διαφορά που λέω;;
A friend is someone who knows the song in your heart, and can sing it back to you when you have forgotten the lyrics...
Άβαταρ μέλους
kastano

Δημοσίευσηαπό babyseal* » Παρ Απρ 22, 2011 5:40 pm

Δε συμφωνω καθολου μαζι σου tarja.
Σε βρισκω πολυ απολυτη και υπερβολικη χωρις λογο..
Καταρχην αποκλειεται να καταλαβαινεις τι φορανε στο δρομο οι κοπελες με μια ματια,τι εισαι fashion editor?!
Εκτος αυτου,στη μοδα κατα τη γνωμη μου ποτε δε μετραει τοσο το ρουχο αυτο καθεαυτο οσο ο τροπος που θα το συνδιασεις και το πως θα το υποστηριξεις.Μια κοπελα που ειδες και φορουσε zara,pull and bear κλπ μπορει να σου φανηκε ατημελητη,κακοντυμενη,"δευτερη" κλπ αλλα δεν εφταιγε το ρουχο,εφταιγε το στυλ της.Αυτο πρεπει να καταλαβεις.Μη μου πεις οτι αν συναντουσες στο δρομο μια κοπελα ντυμενη οπως τα μοντελα στις φωτογραφιες που εβαλα παραπανω οτι θα ελεγες:"ααα κοιτα η καημενη τι εβαλε....η φτηνιαρα...κι αυτη zara.." Ουτε καν.Θα νομιζες οτι η κοπελα εχει βγει απο καποια ταινια.Κι ομως Zara ειναι κι αυτα.Και το ιδιο ισχυει και για επωνυμα ,καλης ποιοτητας και ακριβα ρουχα.Ή εστω αυτα με τα ομορφα σχεδια που λες εσυ οτι εχουν τα τελειως απλα μαγαζια.Μονα τους δε σημαινουν απολυτως τιποτα.Το θεμα ειναι πώς θα τα φορεσεις.
Γι αυτο μην εισαι τοσο απολυτη .
Τελευταία επεξεργασία από babyseal* και Παρ Απρ 22, 2011 5:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
babyseal*

Δημοσίευσηαπό *pasteli* » Παρ Απρ 22, 2011 5:41 pm

camelia έγραψε:
*pasteli* έγραψε:
βεβαια,δεν ειναι απο τα...στανταρ μαγαζια που θα παω παντα να δω τι εχει και θα ψωνισω συχνα κλπ...δε μπορω να πω οτι μου αρεσουν οολα τα ρουχα που εχει

Καλά,βρε...ούτε εμένα μ'αρέσουν όοοοολα αλλά έχει αρκετά ωραία πραγματάκια! .wi

ναι,δε διαφωνω!
εγω κυριως μπολυζακια βρισκω να μου αρεσουν και αγοραζω.συν τα τζιν που ειπα πριν,που λεω να παρω κανα-δυο...! ;)
so what,if you're hot and i'm not
you see that i'm a funny guy...
Άβαταρ μέλους
*pasteli*

Δημοσίευσηαπό *pasteli* » Παρ Απρ 22, 2011 5:54 pm

kastano is ☘ έγραψε:εντάξει τώρα για το στυλ δεν θα σχολιάσω, πιστεύω ότι αμα ξέρεις να ντυθείς στυλάτα κ χαρτοσακούλα να σου πουλήσουν θα την απογειώσεις!

συμφωνω σε αυτο,απλα ειναι και θεμα γουστου.δηλαδη προσωπικα,ακομη κι αν κατι το συνδυαζα σωστα η εστω,ακομη κι αν μου πηγαινε στο σωμα μου,αν δε μου αρεσε ως κομματι και παλι δε θα το φορουσα!ακομη και αν μου πηγαινε.
επισης να τονισω πως δεν εχω θεμα,ουτε με τις τιμες,ουτε με την ποιοτητα των jara,bershka,stradivarius κλπ!και δεν τα σνομπαρω καθολου!ισα-iσα που εχω πει επανηλειμμενα εδω μεσα οτι ψωνιζω απο τετοια μαγαζια και ο,τιδηποτε εχω παρει απο εκει,μου εχει βγει γερο!
ειδικα απο bershka εχω παρει απειρα στενα τζιν,και μακο μπλουζακια!μου αρεσουν πολυ!
και απο stradivarious εχω παρει και παντελονια και καποια μπουφαν,ολα πολυ ωραια!
το"προβλημα"δηλαδη το εχω μονο με τα jara,επειδη το στυλ που λανσαρει τα τελευταια χρονια,μου παει μεν,διοτι εχω...ουδετερο σωματοτυπο,αλλα δε με εκφραζει,αρα το απορριπτω.
ωστοσο ειπα οτι καποια μπλουζακια του που ειναι πιο χυμα και αρα πιο κοντα στο στυλ μου, μου αρεσουν και παιρνω ακομη και τωρα!αλλα δε με ενοχλει,ουτε η ποιοτητα,ουτε οι τιμες,ουτε ο,τιδηποτε τετοιο! :| καμια σχεση! ;)

παντως,περα απο αυτο,το θεμα"ξερω να ντυνομαι",ειναι υποκειμενικο κατα μια εννοια!δηλαδη,καποιος μπορει να θεωρει οτι πχ,εγω,ντυνομαι σουπερ και καποιος μπορει να με θεωρει καρναβαλο! =c
Άβαταρ μέλους
*pasteli*

Δημοσίευσηαπό kastano » Παρ Απρ 22, 2011 6:05 pm

*pasteli* έγραψε:
kastano is ☘ έγραψε:εντάξει τώρα για το στυλ δεν θα σχολιάσω, πιστεύω ότι αμα ξέρεις να ντυθείς στυλάτα κ χαρτοσακούλα να σου πουλήσουν θα την απογειώσεις!

συμφωνω σε αυτο,απλα ειναι και θεμα γουστου.δηλαδη προσωπικα,ακομη κι αν κατι το συνδυαζα σωστα η εστω,ακομη κι αν μου πηγαινε στο σωμα μου,αν δε μου αρεσε ως κομματι και παλι δε θα το φορουσα!ακομη και αν μου πηγαινε.
επισης να τονισω πως δεν εχω θεμα,ουτε με τις τιμες,ουτε με την ποιοτητα των jara,bershka,stradivarius κλπ!και δεν τα σνομπαρω καθολου!ισα-iσα που εχω πει επανηλειμμενα εδω μεσα οτι ψωνιζω απο τετοια μαγαζια και ο,τιδηποτε εχω παρει απο εκει,μου εχει βγει γερο!
ειδικα απο bershka εχω παρει απειρα στενα τζιν,και μακο μπλουζακια!μου αρεσουν πολυ!
και απο stradivarious εχω παρει και παντελονια και καποια μπουφαν,ολα πολυ ωραια!
το"προβλημα"δηλαδη το εχω μονο με τα jara,επειδη το στυλ που λανσαρει τα τελευταια χρονια,μου παει μεν,διοτι εχω...ουδετερο σωματοτυπο,αλλα δε με εκφραζει,αρα το απορριπτω.
ωστοσο ειπα οτι καποια μπλουζακια του που ειναι πιο χυμα και αρα πιο κοντα στο στυλ μου, μου αρεσουν και παιρνω ακομη και τωρα!αλλα δε με ενοχλει,ουτε η ποιοτητα,ουτε οι τιμες,ουτε ο,τιδηποτε τετοιο! :| καμια σχεση! ;)

παντως,περα απο αυτο,το θεμα"ξερω να ντυνομαι",ειναι υποκειμενικο κατα μια εννοια!δηλαδη,καποιος μπορει να θεωρει οτι πχ,εγω,ντυνομαι σουπερ και καποιος μπορει να με θεωρει καρναβαλο! =c

δεν είπα πουθενά ότι θα αγοράσει κάποιος κάτι που δεν του αρέσει μονο κ μονο γιατί του πάει..

να σημειωθεί ότι κ σε μένα έχει τύχει να δω κάποιο ρούχο (πχ τα μπάγκι παντελόνια) κ στην αρχή να πω τι μαλακία είναι αυτη; κ τελικά όχι μονο να το φορέσω, αλλά το χω κάνει κ σήμα κατατεθέν μου! το είδα φορεμένο σε μια κούκλα κ είπα να δοκιμάσω.. κ τελικά μ άρεσε πολύ!!
A friend is someone who knows the song in your heart, and can sing it back to you when you have forgotten the lyrics...
Άβαταρ μέλους
kastano

Δημοσίευσηαπό *pasteli* » Παρ Απρ 22, 2011 6:06 pm

tarja έγραψε:μιλαω για τετοιου ειδους ρουα καστανο.
για μενα κανουν μπαμ αυτα τα ρουχα οταν βλεπω κοπελες.
αφου ολα αυτα τα μαγαζια τα ιδια πουλανε.
τελοσπαντων. ο καθενας εχει την γνωμη του και το προσωπικο του στυλ.
για μενα αυτα δεν ειναι ρουχα απο αποψη ποιοτητας, σχεδιων και τιμης.

πολλες φορες ομως κανει και ο ανθρωπος το ρουχο,για να μην πω παντα!
υπο την εννοια οτι,αν κατι ειναι στο στυλ καποιου και μπορει να το υποστηριξει εμφανισιακα και το γουσταρει,ειναι λιγο υπερβολικο να το σνομπαρει μονο και μονο επειδη ειναι οικονομικο και οχι ακριβο.
τι να πω,εμενα berhka,pull and bear και stradivariuς,μου αρεσουν σα στυλ ρουχων,ειναι πιο χυμα και αρα κοντα σ'εμενα!και γενικα επειδη προσεχω πολυ τα ρουχα μου,σπανια μου εχει χαλασει κατι,γενικα απο ρουχα.
γενικοτερα ομως,δεν εχω καποια μαγαζια που ψωνιζω στανταρ!συνηθως βολταρω οταν εχω χρονο σε οολα τα μαγαζια της ερμου,πατησιων,παγκρατιου κλπ και αν δω κατι που μου αρεσει,το αγοραζω,ασχετως απο το μαγαζι που το εχει! :|
ενα αλλο μαγαζι που μου αρεσει πολυ και ψωνιζω,ειναι το blanco,στην ερμου!πολυ ωραιοο,στυλ berska κι αυτο!! .tu
Άβαταρ μέλους
*pasteli*

Δημοσίευσηαπό Βερόνικα » Σάβ Απρ 23, 2011 9:19 pm

Βασικά έχω καταλάβει ότι παίζει ρόλο 1) να ξέρεις να συνδυάσεις σωστά τα ρούχα. Άμα έχεις γούστο δεν χρειάζεται να φοράς πανάκριβα ρούχα και 2) να έχεις ωραίο κορμί. Άμα το'χεις το σώμα και σακί από πατάτες να φορέσεις θα έρθει και θα δείξει. Αυτά.
Βερόνικα

Δημοσίευσηαπό ο σαλαμούρης » Δευτ Απρ 25, 2011 4:52 am

βασικα η ποιοτητα του ζαρα ειναι χιλιες φορες καλυτερη απο τα πινκ γουμαν.πηγα να τα δω για να σταματησω να αγοραζω απο ζαρα και τετοια και απογοητευτικα.ειναι φτηνα πολυ και φανταζομαι οτι γι αυτο ειναι λογικο να εχουν και τοσο κακη ποιοτητα.τα πιο πολλα μου φανηκαν υπερκιτσατα.οπως επισης και οτι βγαζει μπερσκα στραντοβαριους κλπκλπ.
γενικα απο ολες τις μεγαλες αλυσιδες ο ζαρα ειναι ο πιο αξιοπρεπης γιατι πουλαει τα πιο ουδετερα κομματια,φουστες πουκαμισα κλπ.παρολα αυτα συνεχιζει να εχει κακη ποιοτητα και πολλα κακογουστα κομματια.αν δω αλλο ενα ξεβαμμενο-ξεσκισμενο τζιν απο μεπρσκα θα κανω εμετο.
επισης δεν εχω καταλαβει τι προβλημα εχουν τα χελμι και τα ατρατιβο και κανουν ολα τα ρουχα σαν σακια.τους ειπαν οτι ειναι αλτερνατιβ?
εν πασει περιπτωσει τα παντα παιζουν ρολο στο πως θα φανει ενα ρουχο.απο την ποιοτητα,το στιλ το σωμα τον αερα σου.και δυστυχως τις πιο πολλες φορες η καλη ποιοτητα φαινεται.αλοιμονο σε μας που δεν μπορουμε να την πλερωσουμε. .t
i'm happy because i'm stupid

http://www.youtube.com/watch?v=wZZ7oFKsKzY
είμαι γατούλα nyan
Άβαταρ μέλους
ο σαλαμούρης

Δημοσίευσηαπό tarja » Τετ Απρ 27, 2011 8:29 am

και στην λιστα ηρθε να προστεθει και ενα νεο μαγαζι τετοιου ειδους.... το jenyfer! ανοιξε προσφατα στο mediterranean cosmos.

και ειναι κατι αλλο που με ενοχλει σε αυτα τα μαγαζια. το self service!! αν δοκιμασεις κατι το οποιο τελικα δε σου κανει και θες μεγαλυτερο νουμερο πρεπει να ξαναντυθεις, να ξαναπας να βρεις το νουμερο που θες, να ξαναμπεις δοκιμαστηρια.... πφφφ!!!! δεν υπαρχει περιπτωση να σε βοηθησει καποιο ατομο.. οι πωλητριες ειναι μονο για να μαζευουν τα ρουχα.
αλλη μαλακια!!! τι ωραια να ψωνιζεις απο ενα μαγαζι στο οποιο τα ρουχα ειναι πεταμενα κατω. πατημενα και γενικα αχταρμας! ελεος!!! απορω πραγματικα.......
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tarja

Δημοσίευσηαπό cocobloko » Τετ Απρ 27, 2011 8:52 am

babyseal* έγραψε:
tarja έγραψε:το zara εχει ρουχα που θα φορουσε η γιαγια μου..! μπλιαχ!!!!!! καθολου κολακευτικα για ενα γυναικειο σωμα

tarja πληροφοριακα η γιαγια σου ντυνεται ετσι?οχι γιατι αμα ντυνεται ετσι τοτε μιλαμε ειναι πολυ μπροστα η γυναικα! ,bo ,g

(Απο το νεο lookbook του Zara):
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

μην τα βλεπεις ετσι συνδιασμενα αλλα δεσ τα μεμονομενα ...μπλιαχ και παλι! μονο το κολαν στην τελευταια φωτο κατω δεξια θα επαιρνα
Άβαταρ μέλους
cocobloko

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Beauty Call

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]