Τώρα είναι Παρ Αύγ 29, 2014 2:01 pm

Gynofen αντισυλληπτικα

Gynofen αντισυλληπτικα

Δημοσίευσηαπό Pokatsondas » Σάβ Μάιος 01, 2010 4:49 pm

Ο γυναικολογος μου συνεστησε τα συγκεκριμενα αντισυλληπτικα (Gynofen 35)
λογω ελαφρα αυξημενων ανδρογονων.Δεν εχω πολυκυστικες ωοθηκες ουτε καποιο αλλο παθολογικο προβλημα.Αλλα λογω αυτης της ορμονικης διαταραχης εχω αστατη περιοδο.Για την ακριβεια ερχεται οποτε το θυμαται.
Ρωτησα για τις παρενεργειες και με διαβεβαιωσε οτι αυτες ειναι σπανιες αλλα και ιδιες σε συχνοτητα και ειδος με αυτες των κλασικων αντισυλληπτικων.(Τα genofen εχουν αντιανδρογονα)

googlarontas ομως διαπιστωσα οτι πολλες παραπονεθηκαν για παρενεργειες των συγκεκριμενων.(εγκυρη πηγη κοιταξες,θα μου πειτε ^^)
Οσες τα εχουν παρει,μπορουν να μου πουν την εμπειρια τους?
Η κατακρατηση υγρων ποσο συχνη ειναι?ΚΑι πως εκδηλωνεται?Πριζεται το σωμα?Το στηθος?Η κοιλια? :?

Υ.Γ Δεν πολυθελω να τα ξεκινησω,δεν θελω να χαπακωνομαι χωρις λογο και αιτια..Συν οτι εχω την εντυπωση πως αυτη η δυσλειτουργια προεκυψε λογω εντονης γυμναστικης...(η οποια αυξανει τα ανδρογονα) :idea:
Απο που κλανει το μπαρμπουνι?
Άβαταρ μέλους
Pokatsondas

Re: Gynofen αντισυλληπτικα

Δημοσίευσηαπό lagno mpifteki » Σάβ Μάιος 01, 2010 5:31 pm

Agoukou Pepe έγραψε:Ο γυναικολογος μου συνεστησε τα συγκεκριμενα αντισυλληπτικα (Gynofen 35)
λογω ελαφρα αυξημενων ανδρογονων.Δεν εχω πολυκυστικες ωοθηκες ουτε καποιο αλλο παθολογικο προβλημα.Αλλα λογω αυτης της ορμονικης διαταραχης εχω αστατη περιοδο.Για την ακριβεια ερχεται οποτε το θυμαται.
Ρωτησα για τις παρενεργειες και με διαβεβαιωσε οτι αυτες ειναι σπανιες αλλα και ιδιες σε συχνοτητα και ειδος με αυτες των κλασικων αντισυλληπτικων.(Τα genofen εχουν αντιανδρογονα)

googlarontas ομως διαπιστωσα οτι πολλες παραπονεθηκαν για παρενεργειες των συγκεκριμενων.(εγκυρη πηγη κοιταξες,θα μου πειτε ^^)
Οσες τα εχουν παρει,μπορουν να μου πουν την εμπειρια τους?
Η κατακρατηση υγρων ποσο συχνη ειναι?ΚΑι πως εκδηλωνεται?Πριζεται το σωμα?Το στηθος?Η κοιλια? :?

Υ.Γ Δεν πολυθελω να τα ξεκινησω,δεν θελω να χαπακωνομαι χωρις λογο και αιτια..Συν οτι εχω την εντυπωση πως αυτη η δυσλειτουργια προεκυψε λογω εντονης γυμναστικης...(η οποια αυξανει τα ανδρογονα) :idea:

αυτά τα χάπια είναι κυρίως για την ακμή και μετά για την αντισύλληψη/αντιανδρογόνο δράσης τους. κυκλοφορούν περιπου 3 10ετίες και θεωρούνται ελεγμένα και ασφαλή σε γενικές γραμμές. η γυμναστική ενδεχομένως να ανεβάσει τα ανδρογόνα σου αν αυτά ήταν πεσμένα κάτω του φυσιολογικού. για να γινει όμως αυτό πρέπει να προπονηθείς και να τρέφεσαι κατάλληλα. επίσης ταυτόχρονα θα ανέβαιναν και τα οιστρογόνα σου (μάλλον). τι πρόγραμμα γυμναστική έκανες και για πόσο καιρό? χρησιμοποιήσες κάποια (προ)ορμόνη? έκανες πρωταθλητισμό? η κατακράτηση θα σου αρέσει από τη μία = μεγάλα βυζά :twisted: αλλά και αυξημένη κυτταρίτιδα :evil: αλλά δεν είναι τόσο τρομερό όσο ακούγεται. αν καπνίζεις θα πρέπει να τα κόψεις γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες αθηροσκλήρωσης. τα ανδρογώνα πόσο αυξημένα είναι? τι εξετάσεις έκανες? σου έδωσε και αντροκούρ? το αντιανδρογόνο που περιέχει το τζινοφεν δρά στους υποδοχείς που δέχονται τα ανδρογόνα και έτσι η αντιανδρογογόνος δράση του. δηλαδή δεν επιρεάζει ουσιαστικά την παραγωγή από τις ωοθήκες, οπότε μάλλον θα επιρεάσει το κύκλο αλλά οι τιμές θα παραμείνουν ίδιες στις εξετάσεις. δοκίμασες κάτι άλλο μέχρι τώρα?
αν δεν υφίσταται ανισότητα, παραβίαση, κυριαρχία, δύναμη, υποταγή...
δεν υπάρχει σεξουαλικός ερεθισμός
Άβαταρ μέλους
lagno mpifteki

Δημοσίευσηαπό Pokatsondas » Σάβ Μάιος 01, 2010 7:07 pm

lagno mpifteki έγραψε:
αυτά τα χάπια είναι κυρίως για την ακμή και μετά για την αντισύλληψη/αντιανδρογόνο δράσης τους. κυκλοφορούν περιπου 3 10ετίες και θεωρούνται ελεγμένα και ασφαλή σε γενικές γραμμές. η γυμναστική ενδεχομένως να ανεβάσει τα ανδρογόνα σου αν αυτά ήταν πεσμένα κάτω του φυσιολογικού. για να γινει όμως αυτό πρέπει να προπονηθείς και να τρέφεσαι κατάλληλα. επίσης ταυτόχρονα θα ανέβαιναν και τα οιστρογόνα σου (μάλλον). τι πρόγραμμα γυμναστική έκανες και για πόσο καιρό? χρησιμοποιήσες κάποια (προ)ορμόνη? έκανες πρωταθλητισμό? η κατακράτηση θα σου αρέσει από τη μία = μεγάλα βυζά :twisted: αλλά και αυξημένη κυτταρίτιδα :evil: αλλά δεν είναι τόσο τρομερό όσο ακούγεται. αν καπνίζεις θα πρέπει να τα κόψεις γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες αθηροσκλήρωσης. τα ανδρογώνα πόσο αυξημένα είναι? τι εξετάσεις έκανες? σου έδωσε και αντροκούρ? το αντιανδρογόνο που περιέχει το τζινοφεν δρά στους υποδοχείς που δέχονται τα ανδρογόνα και έτσι η αντιανδρογογόνος δράση του. δηλαδή δεν επιρεάζει ουσιαστικά την παραγωγή από τις ωοθήκες, οπότε μάλλον θα επιρεάσει το κύκλο αλλά οι τιμές θα παραμείνουν ίδιες στις εξετάσεις. δοκίμασες κάτι άλλο μέχρι τώρα?

Εκανα ορμονικες εξετασεις και η ολικη τεστοστερονη βγηκε 84 με οριο το 80...Οχι τραγικα πραγματα δηλαδη.Παντα ειχα ελαφρα αυξημενα ανδρογονα αλλα εντος φυσιολογικων οριων,,,τωρα τελευταια ξεφυγε λιγο με αποτελεσμα να απορρυθμιστει αρκετα ο κυκλος και να αυξηθει καπως η τριχοφυια
(Η γυμναστικη ανεβαζει τα ανδρογονα ανεξαρτητως του αρχικου επιπεδου τους παντως)
Κανω βαρη και αναλογη διατροφη εδω και 7 μηνες.Εντατικα ομως.
Αλλα τωρα που το συνδιασα,θυμαμαι οτι καθε φορα που γυμναζομουν αρκετα εντονα για μια περιοδο,απορρυθμιζοταν ο κυκλος...δεν ξερω αν ηταν συγκυριακο...
Δεν χρησιμοποιω τιποτα,ουτε καποιο φαρμακο παιρνω.
Αν παρω αντισυλληπτικα θα ναι η πρωτη φορα και η συνεπεια που φοβαμαι ειναι αυτη που αναφερεις....οπως καταλαβαινεις ουτε παχυσαρκη ειμαι,ουτε με ιστορικο θρομβοσεων,ουτε καπνιστρια...εν ολιγοις οι πιθανοτητες για τις σοβαρες παρενεργειες ειναι μηδαμινες στην περιπτωση μου...(οχι οτι με καθησυχαζει αυτο)
Μου εδωσε μονο gynofen και μου εξηγησε πως λειτουργουν.

Εdit Παιρνω συμπληρωμα πρωτεινης.....ΛΕΣ???! :o
Άβαταρ μέλους
Pokatsondas

Δημοσίευσηαπό lagno mpifteki » Σάβ Μάιος 01, 2010 7:15 pm

Agoukou Pepe έγραψε:
lagno mpifteki έγραψε:

Εκανα ορμονικες εξετασεις και η ολικη τεστοστερονη βγηκε 84 με οριο το 80...Οχι τραγικα πραγματα δηλαδη.Παντα ειχα ελαφρα αυξημενα ανδρογονα αλλα εντος φυσιολογικων οριων,,,τωρα τελευταια ξεφυγε λιγο με αποτελεσμα να απορρυθμιστει αρκετα ο κυκλος και να αυξηθει καπως η τριχοφυια
(Η γυμναστικη ανεβαζει τα ανδρογονα ανεξαρτητως του αρχικου επιπεδου τους παντως)
Κανω βαρη και αναλογη διατροφη εδω και 7 μηνες.Εντατικα ομως.
Αλλα τωρα που το συνδιασα,θυμαμαι οτι καθε φορα που γυμναζομουν αρκετα εντονα για μια περιοδο,απορρυθμιζοταν ο κυκλος...δεν ξερω αν ηταν συγκυριακο...
Δεν χρησιμοποιω τιποτα,ουτε καποιο φαρμακο παιρνω.
Αν παρω αντισυλληπτικα θα ναι η πρωτη φορα και η συνεπεια που φοβαμαι ειναι αυτη που αναφερεις....οπως καταλαβαινεις ουτε παχυσαρκη ειμαι,ουτε με ιστορικο θρομβοσεων,ουτε καπνιστρια...εν ολιγοις οι πιθανοτητες για τις σοβαρες παρενεργειες ειναι μηδαμινες στην περιπτωση μου...(οχι οτι με καθησυχαζει αυτο)
Μου εδωσε μονο gynofen και μου εξηγησε πως λειτουργουν.

αν θέλεις πες τι πρόγραμμα γυμναστικής κάνεις και τι διατροφή ακολουθείς. αν όχι εδώ σε πμ. ρωτάω γιατί παίζει το ρόλο του.
επίσης τα ανδρογόνα δεν επιρεάζονται τόσο πολύ και μάλιστα στις γυναίκες. αν κάτι δε σου "κάθεται" καλά να πάρεις και δέυτερη γνώμη από άλλο γιατρό ή άλλη ειδικότητα πχ ενδοκρινολόγο. τι άλλες εξετάσεις έκανες? προλακτίνη είναι καλά? με τα βάρη όταν γίνονται με ένταση και δεν υπάρχει η κατάλληλη αποθεραπεία αυξάνεται πολύ το στρες στον οργανισμό. σε συνδοιασμό με τυχόν άγχος ίσως να εντείνεται το πρόβλημα. από κιλά πως έισαι? επίσης αν είσαι σε φάση που χάνεις/έχασες (πολλά) κιλά θα πρέπει να περιμένεις λίγο να συνηθίσει το σώμα σου τα νέα κιλά.
:)
Άβαταρ μέλους
lagno mpifteki

Δημοσίευσηαπό Pokatsondas » Σάβ Μάιος 01, 2010 7:23 pm

lagno mpifteki έγραψε:
αν θέλεις πες τι πρόγραμμα γυμναστικής κάνεις και τι διατροφή ακολουθείς. αν όχι εδώ σε πμ. ρωτάω γιατί παίζει το ρόλο του.
επίσης τα ανδρογόνα δεν επιρεάζονται τόσο πολύ και μάλιστα στις γυναίκες. αν κάτι δε σου "κάθεται" καλά να πάρεις και δέυτερη γνώμη από άλλο γιατρό ή άλλη ειδικότητα πχ ενδοκρινολόγο. τι άλλες εξετάσεις έκανες? προλακτίνη είναι καλά? με τα βάρη όταν γίνονται με ένταση και δεν υπάρχει η κατάλληλη αποθεραπεία αυξάνεται πολύ το στρες στον οργανισμό. σε συνδοιασμό με τυχόν άγχος ίσως να εντείνεται το πρόβλημα. από κιλά πως έισαι? επίσης αν είσαι σε φάση που χάνεις/έχασες (πολλά) κιλά θα πρέπει να περιμένεις λίγο να συνηθίσει το σώμα σου τα νέα κιλά.

4 φορες τη βδομαδα 2 μυικες ομαδες την φορα,εκτος απο την μερα που εχω ποδια.
4-6 ασκησεις για στηθος-πλατη (να σου πω και ποιες?)
2-2 δικεφαλα-τρικεφαλα
4 ωμοι
4 ποδια
1 γαμπες
Βαρια κιλα,ολα να βγαινουν μεχρι το πολυ 12 επαναληψεις..
(δεν ειναι αυτη η σειρα της προπονησης ε)
αεροβια 2 φορες τη βδομαδα το πολυ μετα τα βαρη κανα 20λεπτο ελλειπτικο.
Κοιλιακοι-ραχιαιοι 3 φορες τη βδομαδα (με βαρος και αυτοι)
Και μια μερα power yoga για ελαστικοτητα :P

Τωρα απο διατροφη χοντρικα σου λεω οτι ειναι 40% πρωτεινη,40% υδατανδθρακας 20% λιπος,μοιρασμενα σε 5-6 γευματα..(πανω κατω)

Εκανα αιματολογικες-ορμονολογικες.Βγηκαν ολα αριστα εκτος της τεστοστερονης και μιας αλλης(υδροστενδιονης νομιζω? δεν τις εχω μπροστα μου).Ανδρογονα και τα 2 παντως.Αλλα και αυτες οχι υπερβολικα αυξημενες...λιγο πανω απο το οριο.Ολα τα αλλα οκ
Και βεβαιως εκανα και υπερηχογραφημα(αν και δεν χρειαζοταν) οποτε 100% δν εχω πολυκυστικες.
Τελευταία επεξεργασία από Pokatsondas και Σάβ Μάιος 01, 2010 7:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Pokatsondas

Δημοσίευσηαπό lagno mpifteki » Σάβ Μάιος 01, 2010 7:27 pm

Agoukou Pepe έγραψε:
lagno mpifteki έγραψε:

2-2 δικεφαλα-τρικεφαλα
4 ωμοι
4 ποδια
1 γαμπες

Τωρα απο διατροφη χοντρικα σου λεω οτι ειναι 40% πρωτεινη,40% υδατανδθρακας 20% λιπος,μοιρασμενα σε 5-6 γευματα..(πανω κατω)

έλα σόρι που σε ζαλίζω αλλά ποιός είναι ο στόχος σου? ή απλά κάνεις για την καύλα σου? επίσης αυτό που με νοιάζει είναι αν δουλεύεις ελεύθερα βάρη, ασκήσεις πολυαρθρικές και κλειστής αλυσίδας. όχι οι απομονωτικές. και τι αεροβική κάνεις? σε διάδρομο πχ? χαμηλής ή υψηλής έντασης?
Άβαταρ μέλους
lagno mpifteki

Δημοσίευσηαπό Pokatsondas » Σάβ Μάιος 01, 2010 7:40 pm

lagno mpifteki έγραψε:
Agoukou Pepe έγραψε:
lagno mpifteki έγραψε:

2-2 δικεφαλα-τρικεφαλα
4 ωμοι
4 ποδια
1 γαμπες

έλα σόρι που σε ζαλίζω αλλά ποιός είναι ο στόχος σου? ή απλά κάνεις για την καύλα σου? επίσης αυτό που με νοιάζει είναι αν δουλεύεις ελεύθερα βάρη, ασκήσεις πολυαρθρικές και κλειστής αλυσίδας. όχι οι απομονωτικές. και τι αεροβική κάνεις? σε διάδρομο πχ? χαμηλής ή υψηλής έντασης?

κανω απο ολα...κυριως ελευθερα βαρη..Τωρα τα σκουωτ σε σμιθ και μονοζυγο σε τροχαλια τι θεωρουνται?Παντως οι πλειοψηφεια ειναι με αλτηρες.
Στην αεροβια οπως σου πα δεν δινω πολυ βαση....ενα 20λεπτο ελλειπτικο μετα τα βαρη και αν...αλλα στο τελευταιο επιπεδο.Δεν ξερω τι ενταση ειναι :lol: :P
Συνηθως παιζω με εναλλαγες....1 λεπτο πολυ γρηγορα 4 κανονικα...Στο φλου τελειως.. :P
Για την καυλα μου κανω...αλλα θελω να παρω και μερικα μυικα κιλα(για την καυλα μου επισης).Οχι δεν εχασα βαρος,....ειμαι σταθερη εδω και καιρο
Άβαταρ μέλους
Pokatsondas

Δημοσίευσηαπό lagno mpifteki » Σάβ Μάιος 01, 2010 7:51 pm

ασκήσεις που επιρεάζουν το ορμονικό προφίλ είναι αυτές που "στρεσσάρυν" το σώμα στο σύνολό του δηλαδή:
-ελεύθερο σκουώτ
-άρσεις θανάτου
-στρατιωτικές πιέσεις
-σπριντ
και λιγότερο:
-έλξεις στο μονόζυγο
-βυθίσεις σε δίζυγο

τα άλλα είτε σε μηχανήματα είτε με βαράκια δεν είναι ικανά να το κάνουν.
λοιπόν στο θέμα μας δε νομίζω να προκαλούν αυτά άυξηση (ικανή έστω να σε επιρεάσει) αλλά ενδεχομένως σε συνδοιασμό με άλλα που σου είπα να υπάρχει αντίκτυπο και εκεί.

υγ: μην κάνεις στο σμιθ :!:
Άβαταρ μέλους
lagno mpifteki

Δημοσίευσηαπό lagno mpifteki » Σάβ Μάιος 01, 2010 7:56 pm

Agoukou Pepe έγραψε:Για την καυλα μου κανω...αλλα θελω να παρω και μερικα μυικα κιλα(για την καυλα μου επισης)

agoukou pepe :arrow: :arrow: :arrow: http://mynotetakingnerd.files.wordpress ... cement.jpg
Άβαταρ μέλους
lagno mpifteki

Δημοσίευσηαπό Pokatsondas » Σάβ Μάιος 01, 2010 8:04 pm

lagno mpifteki έγραψε:ασκήσεις που επιρεάζουν το ορμονικό προφίλ είναι αυτές που "στρεσσάρυν" το σώμα στο σύνολό του δηλαδή:
-ελεύθερο σκουώτ
-άρσεις θανάτου
-στρατιωτικές πιέσεις
-σπριντ
και λιγότερο:
-έλξεις στο μονόζυγο
-βυθίσεις σε δίζυγο

τα άλλα είτε σε μηχανήματα είτε με βαράκια δεν είναι ικανά να το κάνουν.
λοιπόν στο θέμα μας δε νομίζω να προκαλούν αυτά άυξηση (ικανή έστω να σε επιρεάσει) αλλά ενδεχομένως σε συνδοιασμό με άλλα που σου είπα να υπάρχει αντίκτυπο και εκεί.

υγ: μην κάνεις στο σμιθ :!:

Η περιοδος μου δεν ηταν ποτε σταθερη..τη γυμναστικη τη θεωρω ικανη να την κανει ακομα χειροτερη.Τα σκουωτ σε σμιθ στρεσαρουν και αυτα..Αν και θα ηθελα να κανω ελευθερα αλλα δεν μπορω γιατι δεν υπαρχει stand στο γυμ.
Οταν κανω σκουωτ λιωνω..ζαλιζομαι και βλεπω περιστερια.
Αρσεις θανατου δεν κανω.
Ασκησεις με αλτηρες και ασκησεις σε μηχανημα,νομιζω δεν εχουν σχεση..Ολα τα ελευθερα βαρη στρεσαρουν τον οργανισμο.

Αν ΕΣΤΩ δεν συμβαινει αυτο...τι διαολο αλλο να συμβαινει ,χωρις παθολογικο προβλημα?
Λες να χει τιποτα η πρωτεινη?χαχαχα παρτυ θα κανουν οσοι τους το πω

υγ...απο το να μην κανω καν,εννοειται στο σμιθ...ε σιγα πια :P
Άβαταρ μέλους
Pokatsondas

Επόμενο

Επιστροφή στο Health Raiser

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: *PurPle*, Bing [Bot], myrtoutsiko