Τώρα είναι Τρί Οκτ 21, 2014 4:11 am

Αν δεν ειχες ποτε πολυκυστικες ωοθηκες ...

Αν δεν ειχες ποτε πολυκυστικες ωοθηκες ...

Δημοσίευσηαπό tarja » Πέμ Οκτ 21, 2010 9:06 am

μπορουν να σου εμφανιστει κατι αργοτερα?

Καποια που εχει παει στον γιατρο και βλεπει οτι ειναι μια χαρα τα γυναικολογικα της και οι ωοθηκες της, οκ? Υπαρχει περιπτωση αργοτερα καποια στιγμη να εμφανισει πολυκυστικες ωοθηκες? ή απλα το έχεις απο την αρχη?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tarja

Re: Αν δεν ειχες ποτε πολυκυστικες ωοθηκες ...

Δημοσίευσηαπό allokoti » Πέμ Οκτ 21, 2010 9:13 am

Μπορει να δημιουργηθουν κι αργοτερα. αλλα δεν ειναι κατι να σε ανησυχει αν δεν εχουν μεγαλο ογκο, πρεπει να εισαι τυπικη στις εξετασεις σου, να τις παρακολουθεις δλδ. Συνηθως με την εγκυμοσυνη σπανε απο μονες τους οι κυστες.
allokoti

Δημοσίευσηαπό tarja » Πέμ Οκτ 21, 2010 9:18 am

βασικα ρωταω για την ακμη..

συμπτωμα των πολυκυστικων ωοθηκων ειναι και η ακμη. σκεφτομαι να κανω ορμονικες εξετασεις να δω. απλα η γυναικολογος, μου εχει κανει υπερηχογραφημα. ολα οκ τα εσω γεννητικα οργανα. μου ειπε οτι ειμαι και αρκετα γονιμη. οποτε μαλλον δεν εχω τετοιο προβλημα.
τα συμπτωματα των πολυκυστικων ειναι απουσια περιοδου, υπογονιμοτητα,αυξημενη τριχοφυια, ακμη κτλ..
εγω δεν εχω κατι απο αυτα.. επειδη δεν το εψαξα ποτε αν εχω προβλημα τετοιο για την ακμη γι'αυτο ρωταω. αλλα μαλλον θα παω να κανω εξετασεις αιματος για ορμονες να το τσεκαρω για να ξερω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tarja

Δημοσίευσηαπό allokoti » Πέμ Οκτ 21, 2010 9:23 am

Ειχα πολυκυστικες ωοθηκες, οταν ειχα παει να κανω εγχειρηση σκωληκοειδητη ο χειρουργος μου τονισε ευγενεστατα να τις προσεξω αν ηθελα να κανω παιδακι. Δεν ειχα ποτε μου ακμη και ημουν μια χαρα γονιμη.
Κανε τις εξετασεις σου πρωτα και μετα ψαξε για φαντασματα, τι συνδεση ηταν αυτη?!!? ,bo
Δεν εχεις δερματολογο που σε παρακολουθει για την ακμη? κι ενας ενδοκρινολογος θα βοηθουσε ισως! :)
allokoti

Δημοσίευσηαπό tarja » Πέμ Οκτ 21, 2010 9:27 am

καταλαβα... οι δερματολογοι που πηγαινα δεν μου ειπαν ποτε να ψαξω για πολυκυστικες.. η αισθητικος μου το ειπε τις προαλλες!

εχω δερματολογο φυσικα. με ρωτησε αν εχω προβλημα περιοδου και της ειπα οχι. απλα εχω καποιες φορες καθυστερησεις. μικρες λιγων ημερων. τελοσπαντων. θα παω να κανω εξετασεις αιματος πρωτα να δω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tarja

Δημοσίευσηαπό clarabel » Πέμ Οκτ 21, 2010 12:38 pm

[quote="(Yiammie)"]Μπορει να δημιουργηθουν κι αργοτερα. αλλα δεν ειναι κατι να σε ανησυχει αν δεν εχουν μεγαλο ογκο, πρεπει να εισαι τυπικη στις εξετασεις σου, να τις παρακολουθεις δλδ. Συνηθως με την εγκυμοσυνη σπανε απο μονες τους οι κυστες.[/quot

Με πολυκυστικές γεννιέσαι, δεν τις αποκτάς στην πορεία. Είναι σαν να λέμε είσαι ψηλός ή κοντός. Άλλο είναι να δημιουργηθούν μια-δυο κύστεις κάποια στιγμή και άλλο να έχεις ΠΟΛΥκυστικές ωοθήκες.

Πάντως και πολυκυστικές να έχεις, δεν είναι απαραίτητο να έχεις ΟΛΑ τα συμπτώματα, δλδ και ακμή, και υπερτρίχωση και υπογονιμότητα και παχυσαρκία!
Αφού όμως έχεις κάνει υπέρηχο κ σου είπε ο γιατρός ότι όλα είναι οκ, μη σκας..το πρόβλημα είναι αμιγώς δερματικό.
Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη να εύχεσαι να 'ναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...
Άβαταρ μέλους
clarabel

Δημοσίευσηαπό Dafni » Πέμ Οκτ 21, 2010 12:41 pm

=g Τώρα μάλλον μαλακία ρωτάω, οι πολυκυστικές φαίνονται με το απλό υπερηχογράφημα που κάνει ή θέλουν ειδικές εξετάσεις? =c
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dafni

Δημοσίευσηαπό tarja » Πέμ Οκτ 21, 2010 12:42 pm

Dafni έγραψε: =g Τώρα μάλλον μαλακία ρωτάω, οι πολυκυστικές φαίνονται με το απλό υπερηχογράφημα που κάνει ή θέλουν ειδικές εξετάσεις? =c

φαινονται στο υπερηχογραφημα διοτι εκει ο γιατρος βλεπει τις ωοθηκες σου. αλλα κανεις και εξετασεις αιματος και βλεπεις και απο εκει ορμονες και ετσι
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tarja

Δημοσίευσηαπό Dafni » Πέμ Οκτ 21, 2010 12:46 pm

Ναι, άρα μετά απο τόσα υπερηχογραφήματα θα το είχαν δει, σωστά?
Αυτή την εντύπωση είχα, ότι φαίνονται στο απλό υπερηχογράφημα, ή έστω του μπαίνουν ιδέες του γιατρού... =g
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dafni

Δημοσίευσηαπό tarja » Πέμ Οκτ 21, 2010 12:50 pm

Dafni έγραψε:Ναι, άρα μετά απο τόσα υπερηχογραφήματα θα το είχαν δει, σωστά?
Αυτή την εντύπωση είχα, ότι φαίνονται στο απλό υπερηχογράφημα, ή έστω του μπαίνουν ιδέες του γιατρού... =g

δε ξερω..! οι εξετασεις που πρεπει να γινουν ειναι υπερηχογραφημα και εξετασεις αιματος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tarja

Επόμενο

Επιστροφή στο Health Raiser

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], tina88