Τώρα είναι Πέμ Νοέμ 27, 2014 12:20 pm

αποστημα...........

αποστημα...........

Δημοσίευσηαπό wild_rose » Κυρ Ιούλ 25, 2010 8:01 am

εχω βγαλει ενα αποστημα σε δοντι εδω και κατι μηνεςκαι δε λεει να υποχωρησει. εκανα 3 φορες θεραπεια με αντιβιωση, φαινοταν οτι καθαριζε και μολις μου το εκλεινε με προσωρινο σφραγισμα (μου ειχε ανοιξει τρυπα στο δοντι για να φευγει το πυον) ξαναμαζευε.
εχει τυχει σε κανεναν? τι κανατε?
πριν δειξεις καποιον με το δαχτυλο, σιγουρεψου οτι τα χερια σου ειναι καθαρα......
Άβαταρ μέλους
wild_rose

Re: αποστημα...........

Δημοσίευσηαπό Liberty » Κυρ Ιούλ 25, 2010 10:32 am

wild_rose έγραψε:εχω βγαλει ενα αποστημα σε δοντι εδω και κατι μηνεςκαι δε λεει να υποχωρησει. εκανα 3 φορες θεραπεια με αντιβιωση, φαινοταν οτι καθαριζε και μολις μου το εκλεινε με προσωρινο σφραγισμα (μου ειχε ανοιξει τρυπα στο δοντι για να φευγει το πυον) ξαναμαζευε.

δεν σου εχει καθαρισει καλα το δοντι. εχεις κανεις απονευρωση? αν ναι τοτε δεν στην εχει κανει σωστα και πρεπει να την επαναλαβεις, αν οχι τοτε μαλλον απονευρωση θα χρειαστεις. παντως επειδη τα αποστηματα μπορει να σε βαλουν σε πολλους μελλοντικους μπελαδες μην το αφησεις, η γνωμη μου ειναι να αλλαξεις οδοντιατρο γιατι κατι δεν κανει καλα, δεν αρκει η αντιβιωση ουτε να αφηνει το δοντι ανοικτο (αυτα τα εκαναν παλια) για να φευγει το πυον, πρεπει να κανει μια διαδικασια πραγματων αρκετα λεπτομερειακη και χρονοβορα (πηγαινοερχεσαι και στο καθαριζει συνεχεια) αλλα αποδιδει.
... 8-) ...
Άβαταρ μέλους
Liberty

Δημοσίευσηαπό wild_rose » Κυρ Ιούλ 25, 2010 11:13 am

Liberty έγραψε:
wild_rose έγραψε:εχω βγαλει ενα αποστημα σε δοντι εδω και κατι μηνεςκαι δε λεει να υποχωρησει. εκανα 3 φορες θεραπεια με αντιβιωση, φαινοταν οτι καθαριζε και μολις μου το εκλεινε με προσωρινο σφραγισμα (μου ειχε ανοιξει τρυπα στο δοντι για να φευγει το πυον) ξαναμαζευε.

δεν σου εχει καθαρισει καλα το δοντι. εχεις κανεις απονευρωση? αν ναι τοτε δεν στην εχει κανει σωστα και πρεπει να την επαναλαβεις, αν οχι τοτε μαλλον απονευρωση θα χρειαστεις. παντως επειδη τα αποστηματα μπορει να σε βαλουν σε πολλους μελλοντικους μπελαδες μην το αφησεις, η γνωμη μου ειναι να αλλαξεις οδοντιατρο γιατι κατι δεν κανει καλα, δεν αρκει η αντιβιωση ουτε να αφηνει το δοντι ανοικτο (αυτα τα εκαναν παλια) για να φευγει το πυον, πρεπει να κανει μια διαδικασια πραγματων αρκετα λεπτομερειακη και χρονοβορα (πηγαινοερχεσαι και στο καθαριζει συνεχεια) αλλα αποδιδει.

πηγαινω συνεχεια κ μου τοκαθαριζει. δεν εχω κανει απονευρωση. απο αντιβιωση πηρα δυο φορες augmentin κτην τελευταια ceclor.
πριν δειξεις καποιον με το δαχτυλο, σιγουρεψου οτι τα χερια σου ειναι καθαρα......
Άβαταρ μέλους
wild_rose

Δημοσίευσηαπό marinaki* » Κυρ Ιούλ 25, 2010 1:48 pm

θα πρεπει να πας σε ενδοοδοντιατρο... αυτος θα εκτιμησει κατα ποσο μπορει το δοντι σου να μεινει ως εχει η αν θα πρεπει να σου το απονευρωσει. θα σου παει περιπου 300 ευρω το δοντι αν το αναλαβει αυτος γιατι πληρωνεις την ειδικοτητα αλλα μετα δεν θα τρεχει τιποτα. ο αδερφος μου ειχε ενα προβλημα τετοιο, ολο πυον εκανε και τον πηγαμε εκει... ειναι στην κατεχακη..
ποσο να αντεξει ενα πουλι στο κλουβι του τα φτερα του να αχρηστευει? ποσο να αντεξει στη σιωπη? στα ονειρα του μοναχα να δραπετευει?
Άβαταρ μέλους
marinaki*

Δημοσίευσηαπό oops_f » Τρί Ιούλ 27, 2010 6:19 pm

marinaki* έγραψε:θα πρεπει να πας σε ενδοοδοντιατρο... αυτος θα εκτιμησει κατα ποσο μπορει το δοντι σου να μεινει ως εχει η αν θα πρεπει να σου το απονευρωσει. θα σου παει περιπου 300 ευρω το δοντι αν το αναλαβει αυτος γιατι πληρωνεις την ειδικοτητα αλλα μετα δεν θα τρεχει τιποτα. ο αδερφος μου ειχε ενα προβλημα τετοιο, ολο πυον εκανε και τον πηγαμε εκει... ειναι στην κατεχακη..

Ενδοδοντιστής λέγεται...δεν είναι ανάγκη αν είναι εύκολο το δόντι να πας σε ενδοδοντιστή...και δεν πληρώνεις την ειδικότητα...απλά πληρώνεις κάτι παραπάπανω γιατί μπορεί να σου κάνει κάποια απονεύρωση που ο μέσος οδοντίατρος μπορεί να δυσκολευτεί..Δεν έχει μόνο στην κατεχάκη...θα έχει και αλλού ;)
Άβαταρ μέλους
oops_f

Δημοσίευσηαπό marinaki* » Τρί Ιούλ 27, 2010 11:02 pm

oops_f έγραψε:
marinaki* έγραψε:θα πρεπει να πας σε ενδοοδοντιατρο... αυτος θα εκτιμησει κατα ποσο μπορει το δοντι σου να μεινει ως εχει η αν θα πρεπει να σου το απονευρωσει. θα σου παει περιπου 300 ευρω το δοντι αν το αναλαβει αυτος γιατι πληρωνεις την ειδικοτητα αλλα μετα δεν θα τρεχει τιποτα. ο αδερφος μου ειχε ενα προβλημα τετοιο, ολο πυον εκανε και τον πηγαμε εκει... ειναι στην κατεχακη..

Ενδοδοντιστής λέγεται...δεν είναι ανάγκη αν είναι εύκολο το δόντι να πας σε ενδοδοντιστή...και δεν πληρώνεις την ειδικότητα...απλά πληρώνεις κάτι παραπάπανω γιατί μπορεί να σου κάνει κάποια απονεύρωση που ο μέσος οδοντίατρος μπορεί να δυσκολευτεί..Δεν έχει μόνο στην κατεχάκη...θα έχει και αλλού ;)

ε! αυτον τελος παντων!!! εμενα οπως μου τον ειπε η μανα μου τον λεω! θα μπερδευτικε μολις ακουσε το ποσο!!! χαχαχα
ποσο να αντεξει ενα πουλι στο κλουβι του τα φτερα του να αχρηστευει? ποσο να αντεξει στη σιωπη? στα ονειρα του μοναχα να δραπετευει?
Άβαταρ μέλους
marinaki*

Δημοσίευσηαπό tarja » Τετ Ιούλ 28, 2010 9:14 am

εγω θυμαμαι μικρη που ειχα κανει αποστημα φοβομουν να παω στον γιατρο. και απο δω απο κει το εσκαγα και εβγαινε το πυον. αλλα στο τελος αναγκαστηκα να παω και εκανα απονευρωση! :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tarja

Δημοσίευσηαπό lagno mpifteki » Κυρ Αύγ 01, 2010 6:23 pm

όζον τοπικα και θα με θυμηθείς. έχεις βγάλει φρονιμίτες?
αν δεν υφίσταται ανισότητα, παραβίαση, κυριαρχία, δύναμη, υποταγή...
δεν υπάρχει σεξουαλικός ερεθισμός
Άβαταρ μέλους
lagno mpifteki

Δημοσίευσηαπό wild_rose » Δευτ Αύγ 02, 2010 8:01 am

lagno mpifteki έγραψε:

όζον τοπικα και θα με θυμηθείς. έχεις βγάλει φρονιμίτες?

οζον????
φρονημιτες ναι εχω βγαλει αλλα ο ενας δν εχει βγε ολοκληρος μονο μια μυτη και το υπολοιπο ειναι μεσα, και μου ειπε να κανω εξαγωγη και μετα να κανουμε ραμματα αλλα αφου δε μ ενοχλει δεν τον πειραζω(.....φοβαμαι :shock: )
Άβαταρ μέλους
wild_rose

Δημοσίευσηαπό oops_f » Δευτ Αύγ 09, 2010 9:53 am

wild_rose έγραψε:οζον????
φρονημιτες ναι εχω βγαλει αλλα ο ενας δν εχει βγε ολοκληρος μονο μια μυτη και το υπολοιπο ειναι μεσα, και μου ειπε να κανω εξαγωγη και μετα να κανουμε ραμματα αλλα αφου δε μ ενοχλει δεν τον πειραζω(.....φοβαμαι :shock: )

άσε και γω έκλεισα ραντεβού την άνοιξη σε έναν γνωστό μου να το βγάλω-και τζάμπα θα τον έβγαζα---και το ανέβαλλα γιατί είχα δουλειά και θα έμενα πίσω..ειδικά αν είναι κάτω πρήζεσαι πολύ για κανά 3-4 μέρες.πφφφ βλακεία..πάντα θα χω δουλειά στο τέλος θα κάνω καμία περιστεφανίτιδα και θα τρέχω.
Άβαταρ μέλους
oops_f

Επόμενο

Επιστροφή στο Health Raiser

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]