Τώρα είναι Κυρ Δεκ 21, 2014 8:05 am

Ξηροδερμία προσώπου

Ξηροδερμία προσώπου

Δημοσίευσηαπό Suzi ~ tsuzi » Σάβ Δεκ 22, 2012 1:47 pm

Εδώ και λίγο καιρό,πιθανολογώ λόγω καιρού και air condition,το δέρμα μου στο πρόσωπο έχει γίνει γ@mh$ε τα.Έχω λιπαρό δέρμα γενικώς,αλλά τώρα με το που θα το πλύνω με τραβάει πολύ,το νιώθω πιο ξηρό και ξεφλουδίζει .cr
Πήγα και πήρα και σαπούνι απαλό για πλύσιμο,αλλά ήταν μάπα το συγκεκριμένο.Κι εν τω μεταξύ, αν βάλω ενυδατικές πιο πλούσιες,βγάζει και πάλι λιπαρότητα σα να μου κάθονται βαριές.

Έχει καμμία κάτι ανάλογο; και κυρίως καμμία πρόταση(προϊόν ή τιπ) που να ήταν αποτελεσματική σε εσάς έστω?
Άβαταρ μέλους
Suzi ~ tsuzi

Re: Ξηροδερμία προσώπου

Δημοσίευσηαπό ❧mile❧ » Σάβ Δεκ 22, 2012 1:54 pm

θα γινω γραφικη.. Βιταμινη Ε... =lo =lo =lo =lo =lo μασαζακι το βραδυ πριν κοιμηθεις. και απο πανω ενυδατικη κρεμουλα.
Come With Me And Walk The Longest Mile...
Άβαταρ μέλους
❧mile❧

Δημοσίευσηαπό Suzi ~ tsuzi » Σάβ Δεκ 22, 2012 2:00 pm

☆mile☆ έγραψε:θα γινω γραφικη.. Βιταμινη Ε... =lo =lo =lo =lo =lo μασαζακι το βραδυ πριν κοιμηθεις. και απο πανω ενυδατικη κρεμουλα.

Α ναι μπράβο! Το είχα δει που το είχες πει,το έκανα και παλιότερα και το'κανα και τώρα 2 φορές με καψουλάκι εβιόλ.Ξέχασα τελείως να πάρω μπουκαλάκι απ το φαρμακείο..Αυτό για να κάνει δουλειά θέλει καθημερινή εφαρμογή? Και για πόσο καιρό?
Άβαταρ μέλους
Suzi ~ tsuzi

Δημοσίευσηαπό pineapple » Σάβ Δεκ 22, 2012 2:01 pm

Suzi ~ tsuzi έγραψε:Εδώ και λίγο καιρό,πιθανολογώ λόγω καιρού και air condition,το δέρμα μου στο πρόσωπο έχει γίνει γ@mh$ε τα.Έχω λιπαρό δέρμα γενικώς,αλλά τώρα με το που θα το πλύνω με τραβάει πολύ,το νιώθω πιο ξηρό και ξεφλουδίζει .cr
Πήγα και πήρα και σαπούνι απαλό για πλύσιμο,αλλά ήταν μάπα το συγκεκριμένο.Κι εν τω μεταξύ, αν βάλω ενυδατικές πιο πλούσιες,βγάζει και πάλι λιπαρότητα σα να μου κάθονται βαριές.

Έχει καμμία κάτι ανάλογο; και κυρίως καμμία πρόταση(προϊόν ή τιπ) που να ήταν αποτελεσματική σε εσάς έστω?

τα τελευταια χρονια ειχα κι εγω μεταστροφη κι απο μεικτο δερμα απεκτησα ξηρο.

μαλλον πρεπει να "αφαιρεις την ξηροδερμια" αν ξεφλουδιζεις, επειδη δεν αφηνει το δερμα να αναπνευσει, ουτε τις κρεμες να απορροφηθουν, κι ετσι μενουν στην επιφανεια.

εχω παρει ενα απολεπιστικο σφουγγαρακι προσωπου απο τα body shop (αν κι αυτα του σωματος που ειναι σα γαντακι μου κανουν).

καθε μερα που κανω ντουσακι με ζεστο νερο, περιμενω κανενα 5λεπτο-10λεπτο να μαλακωσει το δερμα. απλωνω το καθαριστικο προσωπου (propoline εχω τωρα) και κανω πολυ απαλο μασαζ με το γαντακι. με κυκλικες κινησεις.

μετα, με το που βγω απο το ντους, αμυγδαλελαιο. το βραδυ κρεμα νυκτος body farm avocado (δεν ειναι βαρια).
pineapple

Δημοσίευσηαπό Suzi ~ tsuzi » Σάβ Δεκ 22, 2012 2:11 pm

pineapple έγραψε:μαλλον πρεπει να "αφαιρεις την ξηροδερμια" αν ξεφλουδιζεις, επειδη δεν αφηνει το δερμα να αναπνευσει, ουτε τις κρεμες να απορροφηθουν, κι ετσι μενουν στην επιφανεια.

Αυτό δεν το κατάλαβα /e

pineapple έγραψε:εχω παρει ενα απολεπιστικο σφουγγαρακι προσωπου απο τα body shop (αν κι αυτα του σωματος που ειναι σα γαντακι μου κανουν).

καθε μερα που κανω ντουσακι με ζεστο νερο, περιμενω κανενα 5λεπτο-10λεπτο να μαλακωσει το δερμα. απλωνω το καθαριστικο προσωπου (propoline εχω τωρα) και κανω πολυ απαλο μασαζ με το γαντακι. με κυκλικες κινησεις.

Αυτό το κατάλαβα!!! Εικόνα

Aλλά πόνεσα που το διάβασα ρε συ!! Κάνω απολέπιση με σκραμπ,δεν αρκει???
Άβαταρ μέλους
Suzi ~ tsuzi

Δημοσίευσηαπό ❧mile❧ » Σάβ Δεκ 22, 2012 2:14 pm

εγω βαζω καθε μερα, εδω και 1 μηνα.. και με ανακουφιζε αμεσως, σκεψου καπακι μετα απο χημικο πηλινγκ οπου το δερμα μου ηταν λες και με ειχες καψει με τσιγαρα, και ετσουζε και εσκαγε. κρεμες υπαρχουν απειρες να δοκιμασεις. θα σου προτεινα ομως να παρεις είτε φαρμακευτικη είτε βιολογικη. κατι loreal και avon,oriflame τα κραταω πλεον σε αποσταση...
καλα εγω τραβαω λουκι με το δερμα και κανω και αγωγη με χαπια οποτε τα αποτελεσματα μου ειναι εμφανη αλλα εξαιτιας του συνδυασμου των παραπανω. βρες φυσικους τροπους. επισης ειναι πολυ θρεπτικο για το ξηρο δερμα να κανεις μια φορα τη βδομαδα μια μασκουλα σπιτικη.
Ανακατεψε λιγο μελι με ελαιολαδο και 2-3 σταγονες λεμονακι και απλωσε το σε καθαρο προσωπο για 10-15 λεπτα. ξεβγαλε με χλιαρο νερο και βαλε κρεμα. αν ψαξεις στο νετ θα βρεις ΑΠΕΙΡΕΣ σπιτικες συνταγες..
Come With Me And Walk The Longest Mile...
Άβαταρ μέλους
❧mile❧

Δημοσίευσηαπό pineapple » Σάβ Δεκ 22, 2012 2:20 pm

Suzi ~ tsuzi έγραψε:
pineapple έγραψε:μαλλον πρεπει να "αφαιρεις την ξηροδερμια" αν ξεφλουδιζεις, επειδη δεν αφηνει το δερμα να αναπνευσει, ουτε τις κρεμες να απορροφηθουν, κι ετσι μενουν στην επιφανεια.

Αυτό δεν το κατάλαβα /e

pineapple έγραψε:εχω παρει ενα απολεπιστικο σφουγγαρακι προσωπου απο τα body shop (αν κι αυτα του σωματος που ειναι σα γαντακι μου κανουν).

Αυτό το κατάλαβα!!! Εικόνα

Aλλά πόνεσα που το διάβασα ρε συ!! Κάνω απολέπιση με σκραμπ,δεν αρκει???

:lol: (για το πυροτεχνημα)
εννοω οτι απο τη στιγμη που ξεφλουδιζεις λιγο υπαρχουν κυτταρακια τα οποια ειναι περισσευουμενα και πρεπει να φυγουν (τουλαχιστο σε μενα αυτο ισχυει, το καταλαβα εμπειρικα).

εμενα προσωπικα τα απολεπιστικα προιοντα δε μου κανουν τιποτα, και τα βαριεμαι κιολας .r αλλα ο συνδυασμος ατμος απο το ντους + απαλο καθαριστικο + σφουγγαρακι + απαλο μασαζ με κυκλικες κινησεις + αμεσως μετα αμυγδαλελαιο ή κρεμα, με εχουν σωσει οταν νιωθω οτι με τραβαει το δερμα (καλα, δεν εχω και το τελειο δερμα, αλλα τουλαχιστο το αισθανομαι καλα επανω μου)
pineapple

Δημοσίευσηαπό Suzi ~ tsuzi » Σάβ Δεκ 22, 2012 2:25 pm

☆mile☆ έγραψε:εγω βαζω καθε μερα, εδω και 1 μηνα.. και με ανακουφιζε αμεσως, σκεψου καπακι μετα απο χημικο πηλινγκ οπου το δερμα μου ηταν λες και με ειχες καψει με τσιγαρα, και ετσουζε και εσκαγε. κρεμες υπαρχουν απειρες να δοκιμασεις. θα σου προτεινα ομως να παρεις είτε φαρμακευτικη είτε βιολογικη. κατι loreal και avon,oriflame τα κραταω πλεον σε αποσταση...
καλα εγω τραβαω λουκι με το δερμα και κανω και αγωγη με χαπια οποτε τα αποτελεσματα μου ειναι εμφανη αλλα εξαιτιας του συνδυασμου των παραπανω. βρες φυσικους τροπους. επισης ειναι πολυ θρεπτικο για το ξηρο δερμα να κανεις μια φορα τη βδομαδα μια μασκουλα σπιτικη.
Ανακατεψε λιγο μελι με ελαιολαδο και 2-3 σταγονες λεμονακι και απλωσε το σε καθαρο προσωπο για 10-15 λεπτα. ξεβγαλε με χλιαρο νερο και βαλε κρεμα. αν ψαξεις στο νετ θα βρεις ΑΠΕΙΡΕΣ σπιτικες συνταγες..

Θα δοκιμάσω τη βιταμίνη.Από κρεμούλες και λοιπά καλλυντικά προσώπου προσέχω γενικώς τι βάζω και το ψάχνω το θέμα πρώτα όσο μπορώ.Αλλά επειδή πετάω και κάτι σπυράκια κλπ δε μπορώ να βάλω τις πολύ βαριές,πάντα παίρνω για λιπαρό.Μόνο αμυγδαλέλαιο πού και πού.
Όσο για τις μάσκες,αν και δεν τις χωνεύω γενικώς,θα το δοκιμάσω, μπας και.
Ευχαριστώ mile!
Άβαταρ μέλους
Suzi ~ tsuzi

Δημοσίευσηαπό Suzi ~ tsuzi » Σάβ Δεκ 22, 2012 2:32 pm

pineapple έγραψε:
:lol: (για το πυροτεχνημα)
εννοω οτι απο τη στιγμη που ξεφλουδιζεις λιγο υπαρχουν κυτταρακια τα οποια ειναι περισσευουμενα και πρεπει να φυγουν (τουλαχιστο σε μενα αυτο ισχυει, το καταλαβα εμπειρικα).

εμενα προσωπικα τα απολεπιστικα προιοντα δε μου κανουν τιποτα, και τα βαριεμαι κιολας .r αλλα ο συνδυασμος ατμος απο το ντους + απαλο καθαριστικο + σφουγγαρακι + απαλο μασαζ με κυκλικες κινησεις + αμεσως μετα αμυγδαλελαιο ή κρεμα, με εχουν σωσει οταν νιωθω οτι με τραβαει το δερμα (καλα, δεν εχω και το τελειο δερμα, αλλα τουλαχιστο το αισθανομαι καλα επανω μου)

Αμυγδαλέλαιο βάζω(σπανιούτσικα μεν, αλλά βάζω) αλλά τοπικά.Γιατι γενικώς φοβάμαι,επειδή στα φυσιολογικά μου έχω λιπαρό πρόσωπο κι έχω κάποιες ατέλειες και δεν ξέρω μήπως με μπουκώσει κάπως. Σ'ευχαριστώ κι εσένα καλό μου!
Άβαταρ μέλους
Suzi ~ tsuzi

Δημοσίευσηαπό Nefertiti » Σάβ Δεκ 22, 2012 3:00 pm

Ποοοοοσο ποσο σπαστικο =k
Εμενα μου καθονται καλα και τα σερουμς,παντως,οταν εχει ξεραθει το δερμα μου!
Aλλα ο,τι και να παρεις,μη βαζεις πολλη ποσοτητα...απλα ανανεωνε πιο συχνα,ειναι καλυτερο .tu
Άβαταρ μέλους
Nefertiti

Επόμενο

Επιστροφή στο Beauty Call

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]