Τώρα είναι Δευτ Οκτ 20, 2014 6:24 am

βασικος εξοπλισμος μπανιου

βασικος εξοπλισμος μπανιου

Δημοσίευσηαπό secretly » Τετ Οκτ 03, 2012 11:46 pm

θελω να φτιαξω το χωρο του μπανιου σε μια γκαρσονιερα που εχω. οταν φτιαξαμε το σπιτι το ειχαμε σαν αποθηκη αυτο το χωρο κ ετσι δεν εχει τιποτα, μονο πλακακια στο πατωμα. ουτε πορτα για το μπανιο. τι πρεπει να αγορασω λοιπον? εψαξα στο ιντερνετ κ μου φανηκε μπελαλιδικο. εχει νιπτηρες ενθετους, νιπτηρες κρεμαστους και χιλιες δυο λυσεις. διαλεξα εκει εναν κρεμαστο νιπτηρα που μου αρεσε και ηταν κ φθηνος αλλα μετα ειδα κ κατηγορια για κολωνες νιπτηρα κ μπαταριες νιπτηρα. οποτε μηπως πρεπει να αγορασω κ κολωνα για αυτο το νιπτηρα? μετα βρηκα λεκανη σε καλη τιμη κ απο οτι καταλαβα δεν περιλαμβανει ουτε καλυμμα ουτε καζανακι. τρεχα γυρευε. τι πρεπει να αγορασω δηλαδη για ενα μπανιο? θελω οσο γινεται πιο οικονομικα και να πιανουν κ μικρο χωρο γιατι ειναι μια σταλια το δωματιο του μπανιου.

πχ μου αρεσει αυτος ο νιπτηρας
http://www.lemonakishome.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&category_id=22&flypage=flypage_hot_furniture.tpl&product_id=78

λογικα δεν περιλαμβανει την βρυση στη τιμη αλλα αυτο μπορω να το ρωτησω. απο κατω ομως θελει κ κολωνα αυτος ο νιπτηρας ή περνανε στον τοιχο οι σωληνωσεις?

σε αυτη εδω την λεκανη παλι το καζανακι που το βαζεις? μου αρεσουν αυτες που ειναι στον αερα αλλα το καζανακι δε βρισκω που παει. δεν εχει μεγαλο βαθος για να μπει απο πισω, θα ακουμπαει στη πλατη σου.
http://www.lemonakishome.gr/el/estore/sanitaryware/wc-pan/wc-pan-wc-pan/detail/14-wc-pan/flypage_hot_furniture/52-wall-hung-wc-pan-form-300.html?sef=hcfp

θελω ενα απλο μπανακι.. ας με βοηθησει καποιος που εχει εμπειρια σε αυτα..
μη παρω σβαρνα ολα τα μαγαζια να ρωταω μεχρι να βρω καποιο οικονομικο. θελω να κανω ερευνα αγορας απτο ιντερνετ αλλα δε καταλαβαινω τι περιλαμβανουν κ τι οχι.
Άβαταρ μέλους
secretly

Re: βασικος εξοπλισμος μπανιου

Δημοσίευσηαπό satnin » Πέμ Οκτ 04, 2012 12:13 am

το καλύτερο είναι να πας με τις διαστάσεις του μπάνιου σε μερικά καταστήματα να ρωτήσεις και να δεις απο κοντά. μου φαίνεται πως είναι δουλειά που δεν μπορεί να γίνει από το ίντερνετ μόνο...

(νομίζω πως αυτού του τύπου οι νιπτήρες δεν θέλουν κολώνα από κάτω. αν είναι δηλαδή αυτό που νομίζω)
this parrot is no more!
Άβαταρ μέλους
satnin

Δημοσίευσηαπό sorlen. » Πέμ Οκτ 04, 2012 10:11 am

αυτο που λεει η satnin.
πανε σε ενα μαγαζι με ειδη υγιεινης,δωσε τις διαστασεις και αυτοι θα σου βγαλουν στον υπολογιστη κανα σχεδιο και θα σου πουν ιδεες.θα σου δειξουν και νιπτιρες,τουαλετες κτλ να διαλεξεις και θα σε πουν και τιμη.
Άβαταρ μέλους
sorlen.

Δημοσίευσηαπό Γιαμ » Πέμ Οκτ 04, 2012 10:18 am

Αχ, κι εγω εχω μια αποθηκη που θα ηθελε να κανω wc αλλα που λεφτα.
Βασικα πηγαινε πρωτα σε μερικα μεγαλα καταστηματα να παρεις ιδεες και να δεις διαφορετικα πραγματα, δες σελιδες πρακτικερ ή ικεα και μετα ψαξε μεμονωμενα υλικα.
Λογικα θα εχεις τουαλετα, καζανακι, νιπτηρα και ντους ετσι? αν δεν χρειαζεται να κρατας εκει καθαριστικα, απλυτα ή καθαρες πετσετες δεν ειναι απαραιτητα να βαλεις κολωνα στο νιπτηρα, υπαρχουν αι κατι πολυ μικρα νιπτηρακια πολυ χαριτωμενα..
Shine baby cause you 're a Star!! ,st
Άβαταρ μέλους
Γιαμ

Δημοσίευσηαπό secretly » Πέμ Οκτ 04, 2012 3:20 pm

η κολωνα του νιπτηρα δεν ειναι για αποθηκευτικο χωρο, μαλλον για να στηριζει τον νιπτηρα.. δεν εχω καταλαβει κ πολυ. εκατσα μεχρι τις 4 το πρωι να ψαχνω κ τελικα ψιλοεβγαλα ακρη.

βρηκα λεκανη/καζανακι/καπακι (υπαρχουν κ κρεμαστες λεκανες που ειναι πολυ ωραιες αλλα ειναι εντοιχισμενο το καζανακι οποτε δε μας κανει)
πολυ ωραιο νιπτηρακι μαζι κ με την βρυση του
μπαταρια για ντουζ κ ντουζιερα

ολα αυτα με 250 ευρω! απο δυο διαφορετικα καταστηματα τα βρηκα, το ενα κανει δωρεαν αποστολες, το αλλο εχει λεει πολυ μικρη χρεωση.

αυτο που δεν ειχα υπολογισει κ το σκεφτηκα σημερα ειναι ο θερμοσιφωνας.. που θα κανει κανενα 100ευρω. κ μαλλον χρειαζεται κ για την ντουζιερα αυτο απο κατω για να φευγουν τα νερα. αλλα θα μου τρωει χωρο ρε γμτ αυτο.. εγω ελεγα να αφηνα τα νερα ελευθερα να τρεχουν στο μπανιο ωστε να μην εχω τετοιο πραγμα στο πατωμα.

σε καταστημα θα πηγαινα αφου πρωτα εκανα ερευνα αγορας απτο ιντερνετ για να ξερω τις πιο οικονομικες τιμες που μπορω να βρω εκει.

πφ.. τι ειναι παλι αυτη η βαση?
http://catalogue.lakiotis.gr/default.asp?pid=17&la=1&itm=28989&ct=382

εγω ελεγα να παρω αυτον τον νιπτηρα
http://www.krounos.gr/home/%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%85-e-shop/%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%83-aker-29-5x31x12-5.html
θελει κ βαση?? /w

εχει κανεις κανενα πατερα-αντρα-αδερφο υδραυλικο να μου πει αν υπαρχει πιθανοτητα να συμφωνησει με 100-150 ευρω καποιος να τα φτιαξει ολα αυτα?? μιλαμε για 1-2 μερες δουλεια φανταζομαι. θα ανοιξει τρυπες ομως γιατι ουτε σιφονι δεν εχει το δωματιο.
Άβαταρ μέλους
secretly

Δημοσίευσηαπό Νεφεληγερέτης » Πέμ Οκτ 04, 2012 6:29 pm

secretly έγραψε:η κολωνα του νιπτηρα δεν ειναι για αποθηκευτικο χωρο, μαλλον για να στηριζει τον νιπτηρα.. δεν εχω καταλαβει κ πολυ. εκατσα μεχρι τις 4 το πρωι να ψαχνω κ τελικα ψιλοεβγαλα ακρη.

Η κολόνα στους νιπτήρες είναι για να κρύβει τις συνδέσεις του νερού και το σιφόνι. Είναι προαιρετική λοιπόν. Οι περισσότεροι νιπτήρες είτε βιδώνουν στον τοίχο, είτε είναι επικαθήμενοι (δηλ. θέλουν ένα έπιπλο πάνω στο οποίο κάθονται).

βρηκα λεκανη/καζανακι/καπακι (υπαρχουν κ κρεμαστες λεκανες που ειναι πολυ ωραιες αλλα ειναι εντοιχισμενο το καζανακι οποτε δε μας κανει)
πολυ ωραιο νιπτηρακι μαζι κ με την βρυση του
μπαταρια για ντουζ κ ντουζιερα

ολα αυτα με 250 ευρω! απο δυο διαφορετικα καταστηματα τα βρηκα, το ενα κανει δωρεαν αποστολες, το αλλο εχει λεει πολυ μικρη χρεωση.

Δεν θα σου πρότεινα να τα παραγγείλεις online, χωρίς να τα έχεις δει και κυρίως να είσαι σίγουρη ότι ταιριάζουν. Να ξέρεις ότι άμεση σύγκριση τιμών δεν είναι εύκολο να κάνεις διότι υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες. Επίσης να μην βάλεις τις πιο φτηνές μπαταρίες γιατί χαλάνε γρήγορα. Δώσε κάτι παραπάνω για κάτι επώνυμο με εγγύηση.

αυτο που δεν ειχα υπολογισει κ το σκεφτηκα σημερα ειναι ο θερμοσιφωνας.. που θα κανει κανενα 100ευρω. κ μαλλον χρειαζεται κ για την ντουζιερα αυτο απο κατω για να φευγουν τα νερα. αλλα θα μου τρωει χωρο ρε γμτ αυτο.. εγω ελεγα να αφηνα τα νερα ελευθερα να τρεχουν στο μπανιο ωστε να μην εχω τετοιο πραγμα στο πατωμα.

σε καταστημα θα πηγαινα αφου πρωτα εκανα ερευνα αγορας απτο ιντερνετ για να ξερω τις πιο οικονομικες τιμες που μπορω να βρω εκει.

πφ.. τι ειναι παλι αυτη η βαση?
http://catalogue.lakiotis.gr/default.asp?pid=17&la=1&itm=28989&ct=382

Ο συγκεκριμένος πωλείται μαζί με την μεταλλική βάση του. Η βάση βιδώνεται στον τοίχο και ο νιπτήρας στηρίζεται πάνω της.

εγω ελεγα να παρω αυτον τον νιπτηρα
http://www.krounos.gr/home/%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%85-e-shop/%CE%BD%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%83-aker-29-5x31x12-5.html
θελει κ βαση?? /w

Όχι, βιδώνεται στον τοίχο.

εχει κανεις κανενα πατερα-αντρα-αδερφο υδραυλικο να μου πει αν υπαρχει πιθανοτητα να συμφωνησει με 100-150 ευρω καποιος να τα φτιαξει ολα αυτα?? μιλαμε για 1-2 μερες δουλεια φανταζομαι. θα ανοιξει τρυπες ομως γιατι ουτε σιφονι δεν εχει το δωματιο.

Οι παροχές ζεστού και κρύου νερού υπάρχουν; Οι αποχετεύσεις; Στη θέση που λες θα βάλεις τον θερμοσίφωνα υπάρχει ηλεκτρολογική και υδραυλική εγκατάσταση;
Γενικά θα σου πρότεινα να φωνάξεις αρχικά ένα υδραυλικό να σου δώσει μια προσφορά για το κόστος των εργασιών και να τον ρωτήσεις τι πρέπει να προσέξεις στην αγορά των ειδών υγιεινής. Μετά να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα με τις διαστάσεις του χώρου και να ρωτήσεις σε όσα καταστήματα μπορείς για προσφορές.

O καλύτερος τρόπος για να αποφύγεις έναν πειρασμό είναι να υποκύψεις.
Άβαταρ μέλους
Νεφεληγερέτης

Δημοσίευσηαπό galazio » Πέμ Οκτ 04, 2012 8:57 pm

secretly έγραψε:

Πλακάκια έχει το δωμάτιο; Μπορείς να πεις σε αυτόν που θα έρθει να σου βάλει πλακάκια να σου φτιάξει κάτι τέτοιο, δεν θέλει πολύ δουλειά, 2 τούβλα βάζεις http://3.bp.blogspot.com/_MIOsmco3-yY/S88jdD05UpI/AAAAAAAABRA/QwyAIOispzU/s1600/Mpanio+1.JPG
είναι βλακεία να μην έχει ντουζιέρα και να γίνετε πισίνα κάθε φορά ποθ κάνεις μπάνιο...

secretly έγραψε:εχει κανεις κανενα πατερα-αντρα-αδερφο υδραυλικο να μου πει αν υπαρχει πιθανοτητα να συμφωνησει με 100-150 ευρω καποιος να τα φτιαξει ολα αυτα?? μιλαμε για 1-2 μερες δουλεια φανταζομαι. θα ανοιξει τρυπες ομως γιατι ουτε σιφονι δεν εχει το δωματιο.

Να σου βάλει μόνο τα είδη υγιεινής θα βρείς, αν όμως δεν έχεις αποχέτευση, παροχές νερού κλπ φοβάμαι πως δεν γίνεται καθόλου ή αν γίνει θέλει πολύ σκάψιμο οπότε ανεβαίνει η τιμή...
Άβαταρ μέλους
galazio

Επιστροφή στο Plus

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]