Τώρα είναι Σάβ Νοέμ 29, 2014 10:24 am

Χρωμα μαλλιων στο σπιτι για 1η φορα - βοηθηστε με!

Χρωμα μαλλιων στο σπιτι για 1η φορα - βοηθηστε με!

Δημοσίευσηαπό makes you suffocate » Τετ Οκτ 03, 2012 12:50 am

... γιατι θα βγω τριχρωμη! ουφ, βλεποντας οτι δε με παιρνει να δινω πια λεφτα στο κομμωτηριο σκεφτομαι να δοκιμασω για 1η φορα να βαψω τα μαλλια μου σπιτι. ως τωρα εκανα 2-3 φορες ενα ομπρε κ καλα χαλκινο, που σε 4 λουσιματα βεβαια γινοταν σαν ξανθο οποτε τσαμπα και η χαρα και τα λεφτα μου. αυτη τη στιγμη δηλαδη τα μαλλια μου εχουν αυτη τη διρωμια του ομπρε, σκουρα πανω και ολο κ πιο ανοιχτα προς τα κατω κ τα ανοιχτα εχουν αυτη την αποχρωση περιπου http://www.google.gr/imgres?hl=el&sa=X& ... 3,s:0,i:77
το φυσικο μου στη ριζα ειναι καστανο ψυχρο, δεν κοκκινιζει.
σκεφτομαι λοιπον να παρατησω τη διχρωμια και να τα περασω ολα μονη μου στο σπιτι. το χρωμα που θελω ειναι κατι σαν αυτο http://www.google.gr/imgres?hl=el&biw=1 ... 1,s:0,i:70

μπορω να το πετυχω μονη μου; θα πιασει πανω στα μαλλια μου οπως ειναι τωρα η θελει ντεκαπαζ και τετοια; θα βγει ομοιομορφο η θα κανει διχρωμια; θα κρατησει η θα ξεθωριασει στα 3 λουσιματα κ αυτο κ θα γινει παλι αυτο το ξενερωτο που χω τωρα; και αν μπορω να το κανω τι βαφες πρεπει να παρω; βοηθηστε με οι γνωστριες! φχαριστω ,fl ,fl
makes you suffocate

Re: Χρωμα μαλλιων στο σπιτι για 1η φορα - βοηθηστε με!

Δημοσίευσηαπό Jade » Τετ Οκτ 03, 2012 2:27 pm

κοίτα μπορείς για αρχη να τα περάσεις ένα μίγμα από διάφορα χρώματα εγώ θα σου πρότεινα σοκολά με λίγο κόκκινο μέσα θα σου βγεί αρχικά λίγο σκούρο αλλά σταδιακά θα ανοίγει αν θες για να μην πειραματίζεσαι τόσο, κάντα μόνο σοκολά και αργότερα τα ανοίγεις σταδιακά πάντως αν θες να είσαι πιο σίγουρη για το αποτέλεσμα συμβουλέψου μια κομμώτρια να σου πει ποιά χρώματα σου πάνε και πως θα σου βγει το χρώμα.Επιπλέον μπορείς να τα βάψεις στο φυσικό τους και σταδιακά να το ανοίγεις ... ελπίζω να βοήθησα ,fl
sweet dreams...-A
Άβαταρ μέλους
Jade

Δημοσίευσηαπό Nadia93 » Τετ Οκτ 03, 2012 2:34 pm

Και για βαφη εγω θα σου προτεινα να παρεις της Koleston, εχω ακουσει απο φιλες μου οτι κραταει αρκετα το χρωμα και δεν φευγει τοσο ευκολα απο τα πρωτα λουσιματα.
Επισης προχθες που αγορασα κι εγω για μενα, ειδα οτι μεσα στο κουτι ειχε και καποιες κρεμες που τις βαζεις 15 μερες και 30 μερες αφου τα βαψεις για να κρατησει καλυτερα το χρωμα.
Αν και τελικα το μετανιωσα, θα τις παω πισω και θα κρατησω το φυσικο μου χρωμα ,f
It's not that I'm afraid to die.I just don't want to be there when it happens.. -Woody Allen
Άβαταρ μέλους
Nadia93

Δημοσίευσηαπό makes you suffocate » Τετ Οκτ 03, 2012 8:58 pm

ευχαριστω :) να συμβουλευτω κομμωτρια, αλλα που να τη βρω; εννοω αν παω στο κομμωτηριο θα μ πουν να μ τα κανουν αυτοι, σιγα μη με βοηθησουν για να τα κανω εγω μονη μ στο σπιτι.. επισης δε θελω σοκολατι κ τετοια πια.. θελω αυτο το σκουρο χαλκινο που ναι στη φωτογραφια.. να κοκκινιζει ξεκαθαρα δλδ οχι να ναι καστανο κ να κοκκινιζει λιγο στον ηλιο οπως το σοκολατι.

σε μεγαλους χοντους κ τετοια οπως της ομονοιας δεν εχει και κοπελες ειδικες πανω στις βαφες; η κανω λαθος; κατι τετοιο εχω ακουσει
makes you suffocate

Δημοσίευσηαπό Nadia93 » Τετ Οκτ 03, 2012 9:24 pm

Το καλυτερο θα ηταν να ζητησεις απο καμια φιλη σου να σε βοηθησει στη διαδικασια παντως, καποια ομως που ξερει πως γινεται, μονη σου θα δυσκολευτεις νομιζω!
It's not that I'm afraid to die.I just don't want to be there when it happens.. -Woody Allen
Άβαταρ μέλους
Nadia93

Δημοσίευσηαπό myrtw » Πέμ Οκτ 04, 2012 12:34 pm

εγω θελω να ρωτησω αν εχετε μακρια μαλλια ποσες βαφες χρησιμοποιειτε?εγω δυο για να φτασει για ολα αλλα μερικες φορες που τα εβαψα σε κομμωτηριο μου εβαψαν την ριζα και μετα περασαν τα υπολοιπα με πολυ λιγη ποσοτητα και τα ετριβαν.δηλαδη μια βαφη πρεπει να χρησιμοποιησαν.εσεις τι κανετε?
myrtw

Δημοσίευσηαπό Theyoungone » Πέμ Οκτ 04, 2012 2:23 pm

πάνε σε ενα μαγαζί με επαγγελματικές βαφές και ρώτα κάποια πωλήτρια δείχνοντας την φωτογραφία του χρώματος που θελεις. Θα σου δώσει την κατάλληλη πιστεύω. εγώ τα έκανα σε μια φίλη μου προσφατα λίγο πιο σκούρο απο αυτό που έδειξες και μας είπαν πρώτα άκρες μετά ρίζα γιατί ανοίγει πιο γρήγορα.
Theyoungone

Δημοσίευσηαπό Maroulita » Παρ Οκτ 05, 2012 11:32 am

Να τα κάνεις μόνη σου δεν είναι τιποτα πραγματικά.
Υπάρχουν και πολλά βιντεο στο youtube που μπορείς να πάρεις μια ιδέα η κανένα κολπάκι για να τα περάσεις μόνη σου με τα χωρίσματα.

Καταρχήν μερικές πληροφορίες για να μην πανικοβάλεσαι!
Το μαλλί με την βαφή την απλή στο σπίτι η στο κομμωτήριο δεν υπαρχει κίνδυνος να πάθει κάτι.

Χάρη στα κορίτσια εδώ πήρα το κουράγιο και άρχισα να τα κάνω μόνη μου και γλυτώνω ένα σωρό λεφτά.

Για το χρώμα που λές καλό θα είναι να πάς σε ένα μαγαζί με κομμωτηριακά και να σου πουν τι θα πάρεις. Εχει κομμώτριες εκεί αρκετές να σε βοηθήσουν. Για να σε δουν και από κοντα και να σου πουν με ακρίβεια. Πρέπει να πας σε hondo που να ξέρουν τι τους γίνεται και να μην κάνουν προμόσιον οι κοπέλες. Γιατί όσες φορές έχω πάει τους ζητάω βαφή majirel και μου λένε να δουμε στη sicura, να δούμε στη tre , να δούμε δεν ξέρω και γώ σε ποια άλλη χαμός.

Μια καλή λύση είναι να περνάς ένα χρώμα 5 η 6 χωρίς απόχρωση μέσα να επαναφέρεις το μαλλί σε κάτι ποιο ουδέτερο και μετά αφού περάσει ο καιρός για να μπορέσεις να ξανακάνεις βαφή να τα περάσεις στο χρώμα που θες αυτό πραγματικά εμένα τότε που έκανα ανταύγιες με είχε βοηθήσει. Ας πει και κανένας ποιο ειδικός όμως γνώμη. Μήπως γίνεται και απευθείας.

Πολύ καλή λύση είναι και το τεστ μιας λωριδας από την πίσω πλευρά του μαλλιού δηλαδή να βάψεις μια τουφίτσα να δεις πως θα βγει και μετά να το κάνεις όλο το κεφάλι. Με μια μικρή ποσότητα μιγματος(βαφής+οξυζενέ) αναμειγνύεις ποσότητα ανάλογη με τις οδηγίες δηλαδή αμα σου λέει π.χ 50ml βαφη και 75ml οξυζενέ είναι (5ml+7,5ml)αντοίστιχα.
Άμα κάνεις ξανθό όπως εγώ επειδή είναι υπερανοικτικές οι αποχρώσεις πάει 50ml+100ml(1:2)δηλαδή (5ml+10ml) αντοίστιχα. Με μικρούς πλαστικούς δοσομετρητές κάνεις δουλειά σου σε αυτά.

Απο βαφές εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι swatzkopf -Igora royal , majirel και μια κομμωτηριακή η kemon nayo αλλά δεν την βρίσκεις σε κομμωτηριακά μόνο στο ebay.

Koleston εμένα μου πέφτει πολύ σκληρή για το μαλλί και όλες οι αποχρώσεις της αφήνουν κοκκινωπές χροιές.

Ότι και να αποφασίσεις θέλει λίγο ψάξιμο στην αρχή αλλά απαξ και ξεκινήσεις όλα είναι εύκολα μετά.

Μυρτώ σε πολύ μακρύ μαλλί όπως αυτό που έχω εγώ που είναι στη μέση της πλάτης κάτω από το ύψος του σουτιέν και πυκνό χρειάζομαι 2μιση σωληνάρια βαφή άμα περαστεί κανονικά κοντά κοντά. Καμιά φορά το κόστος του να το κάνεις μόνη σου ανάλογα με το κομμωτήριο δεν διαφέρει και πολύ με το να πας εκεί, αλλά γενικώς γδέρνουν στα μακρυά.

Όπως και να έχει καλή επιτυχία και ενας τυπικός οδηγός για το τι μπορείς να κάνεις στο μαλλί σου άμα θες αλλάγή υπαρχει στο site της L'oreal το αμερικάνικο. Μπορείς να πατησεις τις αναλογες επιλογές και να δεις τι θα σου βγάλει.
Άβαταρ μέλους
Maroulita

Δημοσίευσηαπό makes you suffocate » Παρ Οκτ 05, 2012 10:02 pm

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! ευτυχως η μαμα μου τα κανει χροοονια μονη της οποτε στο περασμα μπορει πολυ καλα να με βοηθησει εκεινη.. τωρα οταν λεμε μαγαζι με κομμωτηριακα τι εννοουμε;
επισης ενας λογος που ανησυχω ειναι γιατι το μαλλι μου δεν εχει μια αποχρωση, ειναι ομπρε.. κ αν τα κανω ολα, φοαμαι μη βγει διχρωμια. αλλιω σκεφτηκα να τα κανω ομπρε μονη μου, ετσι κ αλλιως αυτο π κανε ο κομμωτης ειναι απλα να περναει το πινελο απο τυχαια σημεια
makes you suffocate

Δημοσίευσηαπό Maroulita » Παρ Οκτ 05, 2012 11:08 pm

Θα πάς ή στο Hondo oμόνοιας ή στο Δάφνη. Κάποια θα ξέρει να σου πεί δεν μπορεί.

Νομίζω πως αυτό βγαίνει με κάποιο ξανθο σκουρο χάλκινο στο τόνο του 6 κοντα. Αλλά ρώτα και κανέναν ποιο ειδικό από μένα.
Άβαταρ μέλους
Maroulita

Επόμενο

Επιστροφή στο Beauty Call

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], μαλλιαγκουρας