Τώρα είναι Σάβ Δεκ 20, 2014 10:47 pm

μαλλια....ταλαιπωρημενα

μαλλια....ταλαιπωρημενα

Δημοσίευσηαπό MarakiKkK » Τρί Ιουν 05, 2012 11:28 am

τα μαλλια μου ειναι πολυ ταλαιπωρημενα απο τις βαφες...2 φορες την ευδομαδα χρησιμοποιω πιστολακι κ τα ισιωνω λιγο με τη βουρτσα,γιατι αν τα αφησω να στεγνωσουν ετσι θα φαινονται χαλια :| εχω σταματησει να χρησιμοποιω το ισιωτικο,εκτος απο ορισμενες φορες που κανω λιγο τη φρατζα.γενικα τα περιποιουμαι οσο περισσοτερο μπορω,τους κανω 1 η 2 φορες την ευδομαδα μασκα,χρησιμοποιω κοντισιονερ και μετα βαζω ενα ειδικο λαδι που μου εχουν δωσει στο κομμωτηριο.πριν απο το πιστολακι χρησιμοποιω ενα προιον για τη θερμοτητα,κοβω τις ακρες καθε 2 μηνες... δεν ξερω τι αλλο να κανω για να φτιαξουν :| να σταματησω τελειως το πιστολακι?θα φαινονται χαλια :oops: εχετε να μου δωσετε καμοια αλλη συμβουλη για να φαινονται πιο υγιης και να φτιαξουν?τα εχω βαψει ξανθα κ μου παει αυτο το χρωμα...δεν μου παει το καστανο που ειναι το φυσικο μου ,γι αυτο δεν θελω να τα σκουρινω...
MarakiKkK

Re: μαλλια....ταλαιπωρημενα

Δημοσίευσηαπό Αurοra❦ » Τρί Ιουν 05, 2012 11:47 am

το ιδιο θεμα ειχα οταν πρωτοεκανα τα μαλλια μου καθαρισμα με ντεκαπαζ και ειχαν γινει ξηρα..απλα,εγω πιστευω,ως κομμωτρια κιολας,οτι η μασκα μια ή δυο φορές την εβδομάδα δεν φτάνει..εγώ μετά από κάθε λούσιμο χρησιμοποιώ μάσκα και δεν έχω μόνο μία,αλλά 4 διαφορετικές...και επειδή χρησιμοποιούσα επαγγελματικά προιόντα στα μαλλιά,δεν είδα καμμιά διαφορά,αλλά όταν άρχισα να χρησιμοποιώ μια απλή μάσκα μαλλιών από τα jumbo,τα μαλλιά μου μεταμορφώθηκαν..πρώτη φορά έγιναν τόσο απαλά και λαμπερά!και αυτό το λαδάκι,το χρησιμοποιούσα και εγώ,δεν μου έκανε απολύτως τίποτα..και βασικά,αμα τα μαλλιά σου γίνονται ξανθά με ντεκαπάζ,μην περιμένεις και μεγάλη βελτίωση..
Άβαταρ μέλους
Αurοra❦

Δημοσίευσηαπό BlueLingerie » Τρί Ιουν 05, 2012 12:33 pm

ΜΑΣΚΑ JUMBO??? .re .re .re .re
και σου έκανε καλύτερη δουλειά από ποια εταιρία κομμωτηρίου??? :o
Κι ἀπὸ τότε κυλιέμαι ἀπὸ δρόμο σὲ δρόμο
ἀποχτώντας πληγὲς κι ἐμπειρίες.
Οἱ φίλοι ποὺ ἀγάπησα ἔχουνε πιὰ χαθεῖ
κι ἔμεινα μόνος τρέμοντας μήπως μὲ δεῖ κανένας
ποὺ κάποτε τοῦ μίλησα γιὰ ἰδανικά.
Άβαταρ μέλους
BlueLingerie

Δημοσίευσηαπό MarakiKkK » Τρί Ιουν 05, 2012 12:36 pm

❤Aurora❤ έγραψε:το ιδιο θεμα ειχα οταν πρωτοεκανα τα μαλλια μου καθαρισμα με ντεκαπαζ και ειχαν γινει ξηρα..απλα,εγω πιστευω,ως κομμωτρια κιολας,οτι η μασκα μια ή δυο φορές την εβδομάδα δεν φτάνει..εγώ μετά από κάθε λούσιμο χρησιμοποιώ μάσκα και δεν έχω μόνο μία,αλλά 4 διαφορετικές...και επειδή χρησιμοποιούσα επαγγελματικά προιόντα στα μαλλιά,δεν είδα καμμιά διαφορά,αλλά όταν άρχισα να χρησιμοποιώ μια απλή μάσκα μαλλιών από τα jumbo,τα μαλλιά μου μεταμορφώθηκαν..πρώτη φορά έγιναν τόσο απαλά και λαμπερά!και αυτό το λαδάκι,το χρησιμοποιούσα και εγώ,δεν μου έκανε απολύτως τίποτα..και βασικά,αμα τα μαλλιά σου γίνονται ξανθά με ντεκαπάζ,μην περιμένεις και μεγάλη βελτίωση..

ειναι με βαφη...και ανταυγιες λιγο πιο ανοιχτες..δεν ειναι με ντεκαπαζ..αλλα ειναι πολυ ταλαιπωρημενα.μασκα εκανα κ εγω σε καθε λουσιμο,αλλα ακουσα οτι θελει μια φορα την ευδομαδα κ τις υπολοιπες μονο κοντισιονερ για να λειτουργησει σωστα η μασκα.δεν ξερω αν ισχυει αυτο... αλλα πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω για να φτιαξουν
MarakiKkK

Δημοσίευσηαπό BlueLingerie » Τρί Ιουν 05, 2012 1:21 pm

Για να απαντήσω και στο θέμα σου, έχω να σου προτείνω τα εξής :

α. θα βάλεις την μάσκα μαλλιών σου με λίγη παραπάνω ποσότητα σε νωπά ζεστά μαλλιά
πριν μπεις για μπάνιο (τουτεστιν, βρεξτα με νεράκι ζεστό σκουπισε με μια πετσέτα να φύγουν τα πολλά). Θα τα χτενίσεις με τα δάχτυλα ή με μια χτένα με αραιά δόντια θα τα μαζέψεις (χωρις λαστιχάκι) μπόγο πάνω από το κεφάλι σου και θα τα τυλίξεις με σελοφαν (από αυτό του φαγιτου). Απο πάνω βάλε και μια πετσέτα. Κάτσε σαν το alien ,a για 20 λεπτά. Πάρε το πιστολάκι μαλλιων και σε μέτρια θερμότητα ζέστανε το κεφάλι σου (χωρίς να βγάλεις το σελοφαν και χωρίς να καείς, από απόσταση και με το μαλακό!). Κάνε μπάνιο κανονικά 2 χέρια σαμπουάν.

β. Ακόμη πιο αποτελεσματικό είναι σε κάποιο έλαιο ( δαφνέλαιο, ελαιόλαδο θα βρεις πολύ εύκολα, σου συστήνω να ψάξεις ελαιο βερίκοκο ή αβοκάντο) στο οποίο μπορείς να προσθέσεις βιταμίνη Α και Ε (τις αγοράζεις από φαρμακείο) και να περάσεις από την μέση του μήκους ως τις άκρες στα μαλλιά σου 20 λεπτά πριν το λούσιμο.
Για πιο γρήγορο αποτέλεσμα μπορείς να βάζεις τα μαλλιά σου τούφα-τούφα ανάμεσα σε 2 αλουμινόχαρτα και να τα πατάς αργά αργά σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία με ένα σίδερο ισιώματος.

γ. Τέλος για την προστασία τους από τον ήλιο και το αλάτι όταν πηγαίνεις στην θάλασσα έχε μαζί σου μια αραιή χτένα και μια φθηνή μάσκα μαλλιών, όταν βγαίνεις από την θάλασσα βάλε σε όλο το μήκος των μαλλιων σου από την κρέμα, χτένισέ τα και μάζεψε τα σε αλογουρά ή κάνε μια πλεξούδα

Τα παραπάνω είναι για βαθιά ενυδάτωση σε κατεστραμμένα μαλλιά και λάμψη,
τα έχω δοκιμάσει και τα προτείνω ανεπιφύλακτα.
Κι ἀπὸ τότε κυλιέμαι ἀπὸ δρόμο σὲ δρόμο
ἀποχτώντας πληγὲς κι ἐμπειρίες.
Οἱ φίλοι ποὺ ἀγάπησα ἔχουνε πιὰ χαθεῖ
κι ἔμεινα μόνος τρέμοντας μήπως μὲ δεῖ κανένας
ποὺ κάποτε τοῦ μίλησα γιὰ ἰδανικά.
Άβαταρ μέλους
BlueLingerie

Δημοσίευσηαπό loukoumi » Τρί Ιουν 05, 2012 1:24 pm

Blue θεότητα, θα κάνω κι εγώ κάτι απ αυτά έτσι για το καλό ,f
Άβαταρ μέλους
loukoumi

Δημοσίευσηαπό pineapple » Τρί Ιουν 05, 2012 1:38 pm

τα κατεστραμμενα μαλλια δε φτιαχνονται και δεν αναδομουνται... κι αυτο επειδη δεν ειναι ζωντανος ιστος αλλα σκετη πρωτεινη... γι'αυτο θα βελτιωθουν πραγματικα οταν θα βγει το νεο μαλλακι απο τη ριζα... μεχρι τοτε καλυτερα να αποφυγεις τη θερμοτητα. + οι συμβουλες της blue ακουγονται super .tu
pineapple

Δημοσίευσηαπό MarakiKkK » Τρί Ιουν 05, 2012 1:50 pm

BlueLingerie έγραψε:Για να απαντήσω και στο θέμα σου, έχω να σου προτείνω τα εξής :

α. θα βάλεις την μάσκα μαλλιών σου με λίγη παραπάνω ποσότητα σε νωπά ζεστά μαλλιά
πριν μπεις για μπάνιο (τουτεστιν, βρεξτα με νεράκι ζεστό σκουπισε με μια πετσέτα να φύγουν τα πολλά). Θα τα χτενίσεις με τα δάχτυλα ή με μια χτένα με αραιά δόντια θα τα μαζέψεις (χωρις λαστιχάκι) μπόγο πάνω από το κεφάλι σου και θα τα τυλίξεις με σελοφαν (από αυτό του φαγιτου). Απο πάνω βάλε και μια πετσέτα. Κάτσε σαν το alien ,a για 20 λεπτά. Πάρε το πιστολάκι μαλλιων και σε μέτρια θερμότητα ζέστανε το κεφάλι σου (χωρίς να βγάλεις το σελοφαν και χωρίς να καείς, από απόσταση και με το μαλακό!). Κάνε μπάνιο κανονικά 2 χέρια σαμπουάν.

β. Ακόμη πιο αποτελεσματικό είναι σε κάποιο έλαιο ( δαφνέλαιο, ελαιόλαδο θα βρεις πολύ εύκολα, σου συστήνω να ψάξεις ελαιο βερίκοκο ή αβοκάντο) στο οποίο μπορείς να προσθέσεις βιταμίνη Α και Ε (τις αγοράζεις από φαρμακείο) και να περάσεις από την μέση του μήκους ως τις άκρες στα μαλλιά σου 20 λεπτά πριν το λούσιμο.
Για πιο γρήγορο αποτέλεσμα μπορείς να βάζεις τα μαλλιά σου τούφα-τούφα ανάμεσα σε 2 αλουμινόχαρτα και να τα πατάς αργά αργά σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία με ένα σίδερο ισιώματος.

γ. Τέλος για την προστασία τους από τον ήλιο και το αλάτι όταν πηγαίνεις στην θάλασσα έχε μαζί σου μια αραιή χτένα και μια φθηνή μάσκα μαλλιών, όταν βγαίνεις από την θάλασσα βάλε σε όλο το μήκος των μαλλιων σου από την κρέμα, χτένισέ τα και μάζεψε τα σε αλογουρά ή κάνε μια πλεξούδα

Τα παραπάνω είναι για βαθιά ενυδάτωση σε κατεστραμμένα μαλλιά και λάμψη,
τα έχω δοκιμάσει και τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

ευχαριστω παρα πολυ !!!θα τα δοκιμασω!! .wi
MarakiKkK

Δημοσίευσηαπό ZwGiaEnaOneiro » Τρί Ιουν 05, 2012 4:28 pm

εγω οταν τα χα ξανθα στο τελος τα κανα καρε .cr .cr .cr .cr και οταν ειχα ξεκινησει την διαδικασια της ξανθοποιησης τα μαλλια μου ηταν μαυρα(οχι φυσικα) και στην μεση.. εναν χρονο εμεινα ξανθια και μετα γυρισα στα γνωστα λημερια και σιγα σιγα στα καστανα σκουρα πλεον και υγιη μαλλια μου(μεχρι να κοπει ολο το ξανθο δηλαδη). γενικως δεν αξιζει να εχεις αχυρο μαλλι και να το εχεις πχ μεχρι την μεση ή με χρωμα που στο καταστρεφει. ειδικα κατι ξανθα ισια σπασμενα τελειως μπροστα και στην χωριστρα να πετανε προς τα πανω... .sm .sm
En todo caso había un solo túnel, oscuro y solitario, el mio, el túnel en que había transcurrido mi infancia, mi juventud, toda mi vida.
Ernesto Sabato
Άβαταρ μέλους
ZwGiaEnaOneiro

Δημοσίευσηαπό Αurοra❦ » Τρί Ιουν 05, 2012 6:40 pm

BlueLingerie έγραψε:ΜΑΣΚΑ JUMBO??? .re .re .re .re
και σου έκανε καλύτερη δουλειά από ποια εταιρία κομμωτηρίου??? :o

και όμως!!αυτή του κομμωτηρίου,είτε την έβαζα είτε όχι,το ίδιο..δεν την θυμάμαι ποια μάρκα,έφαγε πριν κανένα εξάμηνο σουτάρισμα στα σκουπίδια..και υποτίθεται ότι ήταν για ταλαιπωρημένα μαλλιά .c
Άβαταρ μέλους
Αurοra❦

Επόμενο

Επιστροφή στο Beauty Call

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: *PurPle*, Bing [Bot], k(r)oketoula, Nefertiti