Τώρα είναι Δευτ Σεπ 22, 2014 2:08 am

Βαφη μαλλιων με χενα

Re: Βαφη μαλλιων με χενα

Δημοσίευσηαπό ★⋰⋱Nata⋰⋱★ » Πέμ Μάιος 02, 2013 12:03 am

Ελένη ('◡'✿) έγραψε:Αυτά που λες μου ακούγονται λίγο εξωπραγματικά. Μόνη σου τα έβαφες?

Γιατι καλε σου ακουγονται εξωπραγματικα? Εβαφα και στο κομμωτηριο, εχω κανει και μονη μου, και διαφορες βαφες...εχω σγουρο μαλλι, ξηρο, και εκανα και πιστολακι συχνα, βαλε καλοκαιρι με τον ηλιο κτλ, ε ναι και το χρωμα και η τριχα ειχαν αλλοιωθει/ καταστραφει..
Άβαταρ μέλους
★⋰⋱Nata⋰⋱★

Δημοσίευσηαπό ★⋰⋱Nata⋰⋱★ » Πέμ Μάιος 02, 2013 12:35 am

dreaming girl έγραψε:για τν χενα δν ξρ τι λεει σαν αποτελεσμα αλλα ακουσα οτι καταστρεφονται λιγο! Γιατι δεν πας σ ενα κομμωτηριο? Μπορει να σ βγαινει πιο ακριβα αλλα το αποτελεσμα ειναι σιγουρο!

τι να κανς στο κομμωτηριο? κανονικη βαφη? αφου δε μου κανουν αυτες οι βαφες καλο.. δε θελω αλλα χημικα...
Άβαταρ μέλους
★⋰⋱Nata⋰⋱★

Δημοσίευσηαπό Amaryliz » Πέμ Μάιος 02, 2013 1:17 am

Και εμενα μου κανει πολυ εντυπωση που ενω το φυσικο σου ειναι αρκετα σκουρο καστανο και μετα τα εβαφες 1-2 τονους ακομα πιο σκουρο, σου ανοιγε τοσο ωστε να πορτοκαλιζει/κοκκινιζει. Απο που ξεπηδησαν αυτες οι κοκκινιλες? Εγω ας πουμε τα εβαφα 8 χρονια κατακοκκινα κ τωρα που τα εβαψα σκουρο καστανο 4αρι κοκκινιζουν αμυδρα μετα απο αρκετο καιρο.. εσυ πως τα καταφερες ετσι? :P Anyway στο θεμα σου, νομιζω πως η χεννα δεν θα ειναι καλη επιλογη, εχω την εντυπωση οτι η σκουρα χενα με τον καιρο βγαζει κοκκινες αποχρωσεις, αυτο ακριβως που θελεις να αποφυγεις δηλαδη
Dum spiro despero
Άβαταρ μέλους
Amaryliz

Δημοσίευσηαπό k(r)oketoula » Πέμ Μάιος 02, 2013 9:27 am

Επίσης νομίζω πως η χενα δεν συνίσταται για θαμπα μαλλιά γιατί τα "σκληραινει" περισσότερο.
Καλύτερα πάρε φυτική βαφη όπως σου είπαν
Η λέξη θεός είναι προιόν της ανθρώπινης αδυναμίας
Άβαταρ μέλους
k(r)oketoula

Δημοσίευσηαπό katiagata » Πέμ Μάιος 02, 2013 5:40 pm

Κανω βαφη χενα εδω και κανα δυο χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. 1 )πρεπει να βρεις τη χενα που ειναι 100% φυσικο προιον γιατι κυκλοφορουν πολλες φυτικες βαφες που στις πασσαρουν για χενα . 2) δεν καταστραφει το μαλλι αντιθετα λειτουργει και ως μασκα απλα η βασικη της διαφορα με της βαφες ειναι οτι δεν θα σ δωσει αυτη τη χαρακτηριστικη λαμψη πο σου δινουν οι κανονικες βαφες τις πρωτες μερες . 3 ειναι μονιμη αλλα μπορει να ανοιξει ενα δυο τονους αναλογα τι μαλλι εχεις εγω που την εκανα σ φυσικο μαλλι το χρωμα μ εμεινε ιδιο .Η διεργασια ισως λιγο σε παιδεψει γιατι πρεπει να γινει σχετικα γρηγορα γιατι πρεπει να ειναι ζεστη η χενα οταν θα την εφαρμοσεις . Το χρωμα πιανει στα 50 λεπτα με μια ωρα απλα το κρατανε περισσοτερο γιατι κανουν και μασκα ταυτοχρονος . Κατα την αποψη μου αξιζει οτι αλλο θελεις να μαθεις στειλε .s
katia
Άβαταρ μέλους
katiagata

Δημοσίευσηαπό cosmothing » Παρ Μάιος 03, 2013 12:44 pm

Kατ'αρχήν δεν υπάρχει μαύρη χέννα.. η φυσική χέννα είναι κόκκινη. οι χέννες που κυκλοφορούν στην αγορά πολλές φορές περιέχουν λίγη ή καθόλου χέννα μέσα, και αυτές που βάφουν το μαλλί μαύρο είναι συνήθως μείγματα χέννας με indigo. Η πραγματική χέννα (μόνο κόκκινη!) γράφει στα συστατικά της 100% lawsonia inermis. Επειδή θέλεις να τα βάψεις σκούρα , και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις φυσική χέννα (γτ υπάρχει μόνο κόκκινη), θα σου έλεγα ή να πάρεις χέννα και indigo και να φτιάξεις ένα μείγμα με αυτά (θέλει ψάξιμο για τις αναλογίες κλπ, σε σάιτ στο νετ) ή να βάλεις κάποια ελαφριά βαφή (της απιβίτα έχω ακούσει ότι είναι καλές).. Δε θα σου πρότεινα να πάρεις βαφή που γράφει ''μαύρη χέννα'' απ'έξω, γιατί δεν ξέρεις τι συστατικά έχει, και έχω ακούσει ότι πολλές φορές αλληλεπιδρούν με τις άλλες βαφές, οπότε ενδεχομένως να μη μπορείς μετά να βάψεις το μαλλί σου με άλλη βαφή..)

Με κάθε επιφύλαξη, καθ'όσον δεν είμαι κομμώτρια! good luck!
cosmothing

Δημοσίευσηαπό user12750 » Κυρ Σεπ 22, 2013 1:46 pm

Γεια σας κορίτσια, θα ήθελα τη γνωμη σας για τη χενα. Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να τα βάψω με χενα αλλά φοβαμαι την πίδραση που θα χει στις άκρες μου επειδή ειναι βαμμένες... .e εχω βεβαια να τις βάψω 6 μήνες. Το φυσικο μου ειναι καστανοξανθο και ηθελα να το κοκκινησω αλλα δν μπορω να μαι σίγουρη για την χενα αν ειναι 100% φυσικη.. Θα ήθελα αν ξέρετε να μου πειτε που μπορω να βρω 100% φυσικη χενα και επίσης αν ξέρετε ότι όντως αν ειναι φυσικη δεν θα βλάψει τα μαλλια μου... Ευχαριστώ
/a
user12750

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Beauty Call

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]