Τώρα είναι Παρ Απρ 18, 2014 4:34 pm

ερωτηση σχετικα με καλλιεργεια κολπικου υγρου

ερωτηση σχετικα με καλλιεργεια κολπικου υγρου

Δημοσίευσηαπό annamia » Παρ Σεπ 27, 2013 7:36 pm

Καλησπερα,

η γυναικολογος μου ειπε οτι εχω τραχιλιτιδα-κολπιτιδα και μου εκανε τεστ-παπ τα αποτελεσματα του οποιου δεν εχουν βγει ακομα. Μου ειπε να κανω και καλλιεργεια κολπικου-τραχηλικου υγρου και τα αποτελεσματα τα πηρα σημερα και ηταν καθαρα. Γινεται να δειξει το τεστ παπ τραχιλιτιδα ενω η καλλιεργεια ηταν καθαρη?

Ευχαριστω.
annamia

Re: ερωτηση σχετικα με καλλιεργεια κολπικου υγρου

Δημοσίευσηαπό k(r)oketoula » Παρ Σεπ 27, 2013 8:17 pm

annamia έγραψε:Καλησπερα,

η γυναικολογος μου ειπε οτι εχω τραχιλιτιδα-κολπιτιδα και μου εκανε τεστ-παπ τα αποτελεσματα του οποιου δεν εχουν βγει ακομα. Μου ειπε να κανω και καλλιεργεια κολπικου-τραχηλικου υγρου και τα αποτελεσματα τα πηρα σημερα και ηταν καθαρα. Γινεται να δειξει το τεστ παπ τραχιλιτιδα ενω η καλλιεργεια ηταν καθαρη?

Ευχαριστω.

Η γυναικολογος πως έβγαλε το πόρισμα πως έχεις τραχηλιτιδα-κολπιτιδα;
Η λέξη θεός είναι προιόν της ανθρώπινης αδυναμίας
Άβαταρ μέλους
k(r)oketoula

Δημοσίευσηαπό annamia » Παρ Σεπ 27, 2013 8:22 pm

k(r)oketoula έγραψε:
annamia έγραψε:Καλησπερα,

Ευχαριστω.

Η γυναικολογος πως έβγαλε το πόρισμα πως έχεις τραχηλιτιδα-κολπιτιδα;

Επειδη οταν μου επαιρνε δειγμα γ το τεστ παπ ματωσε ο τραχηλος , επισης ειχα ασπρα υγρα και ο τραχηλος ηταν κοκκινος.
annamia

Δημοσίευσηαπό k(r)oketoula » Παρ Σεπ 27, 2013 8:33 pm

Α οκ. Δε γνωρίζω να πω την αλήθεια, για αυτο κ ρώτησα γιατι μου έκανε εντύπωση. Περίμενε λίγες μέρες να βγει το παπ. Και ρώτησε την τί θεραπεία χρειάζεσαι
Η λέξη θεός είναι προιόν της ανθρώπινης αδυναμίας
Άβαταρ μέλους
k(r)oketoula

Δημοσίευσηαπό *unicorn* » Σάβ Σεπ 28, 2013 12:08 pm

Η τραχηλιτιδα ειναι φλεγμονη του τραχηλου, που φαινεται απο το τεστ παπ. Η καλλιεργεια δεν σχετιζεται με τον τραχηλο αλλα με μηκυτιασεις του κολπου. Και εγω περσυ ειχα τραχηλιτιδα και καθαρη καλλιεργεια. Ειναι αλλο πραγμα το ενα και αλλο το αλλο. Λογικα θα παρεις καποια αντιβιωση για τη φλεγμονη.
Εικόνα

Αγαπητό Cosmopolitan θα ήθελα να μην δημοσιευτεί καμιά απάντησή μου από το φόρουμ (περαν του "speak up") στο περιοδικό..
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
*unicorn*

Δημοσίευσηαπό ZwGiaEnaOneiro » Σάβ Σεπ 28, 2013 3:09 pm

*unicorn* έγραψε:Η τραχηλιτιδα ειναι φλεγμονη του τραχηλου, που φαινεται απο το τεστ παπ. Η καλλιεργεια δεν σχετιζεται με τον τραχηλο αλλα με μηκυτιασεις του κολπου. Και εγω περσυ ειχα τραχηλιτιδα και καθαρη καλλιεργεια. Ειναι αλλο πραγμα το ενα και αλλο το αλλο. Λογικα θα παρεις καποια αντιβιωση για τη φλεγμονη.

χμμμ η τραχηλιτιδα φαινεται στο τεστ παπ αλλα δεν ειναι σιγουρο πως θα εντοπιστει και η αιτια. εγω ειχα τραχηλιτιδα και εκανα καλλιεργεια για να βρω τι την προκαλεσε και συμφωνα με το αποτελεσμα πηρα και αντιβιωση.
στην καλλιεργεια δεν βλεπεις μονο μυκητιασεις φαινονται και βακτηρια κλπ οπως χλαμυδια
En todo caso había un solo túnel, oscuro y solitario, el mio, el túnel en que había transcurrido mi infancia, mi juventud, toda mi vida.
Ernesto Sabato
Άβαταρ μέλους
ZwGiaEnaOneiro

Δημοσίευσηαπό *unicorn* » Σάβ Σεπ 28, 2013 4:21 pm

Ναι, ηθελα να πω οτι απο οσω ξερω δεν φαινονται οι φλεγμονες στην καλλιεργεια. Τωρα αν συνδεονται με καποιο βακτηριο δεν το ξερω. Η δικια μου καλλιεργεια παντως δεν ειχε να δειξει κατι, παρολο που ειχα τραχηλιτιδα. Βεβαια τοτε δεν ειχα παρει καν αντιβιωση αλλα τεσπα, μη με μιμηθειτε ,s
Εικόνα

Αγαπητό Cosmopolitan θα ήθελα να μην δημοσιευτεί καμιά απάντησή μου από το φόρουμ (περαν του "speak up") στο περιοδικό..
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
*unicorn*

Δημοσίευσηαπό annamia » Δευτ Σεπ 30, 2013 7:56 pm

Σημερα πηρα το αποτελεσμα τεστ παπ και ηταν φυσιολογικο!! Η γιατρος μου ειπε οτι η ερυθροτητα στον τραχηλο οφειλεται σε αλλα αιτια πχ μικροτραυματιμος. Οποτε ολα καλα !
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!
annamia

Επιστροφή στο Health Raiser

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]